3°C rozproszone chmury

155 rocznica stracenia gen. Zygmunta Padlewskiego

Dnia 15 maja 1863 r., godzina 2 i pół w nocy. W tej chwili, dowiaduję się, że dziś mam dokończyć żywot ziemski. Strasznie poważna to chwila, więc nie dziwcie się, że niewiele w niej na napisanie czasu stracę, by tę godzinę, jaka mi zostaje, z Bogiem przepędzić. (...) Bądźcie zdrowi i szczęśliwi, oto Boga modlić będę, jeśli Go zobaczę. Matko moja szukaj pomocy w Bogu. Ja biedny nie mogłem Ci życia umilić, a teraz jeszcze go zatruwam. On Cię pożałuje. Zygmunt

Powyżej, fragment pożegnalnego listu do rodziny generała Zygmunta Padlewskiego. Ostatnia droga naczelnika powstania styczniowego na Mazowszu usłana była kwiatami, które z okien kamienic rzucały mieszkanki Płocka. Został rozstrzelany na terenie carskich koszar. Pluton egzekucyjny tylko go zranił, do stojącego jeszcze generała podszedł oficer rosyjski i zastrzelił z pistoletu.

Zygmunt Padlewski, generał powstania styczniowego studia ukończył na Akademii Artylerii w Petersburgu. W czasie studiów należał do tajnego koła oficerskiego Zygmunta Sierakowskiego. W 1861 roku udał się do Francji. W Paryżu nawiązał kontakt z towarzystwem młodzieży polskiej, którego został później prezesem. W 1862 roku wyjechał do Włoch,  wykładał w Polskiej Szkole Wojskowej w Genui. Po powrocie do kraju wszedł w skład Komitetu Centralnego Narodowego. Był jednym z głównych inspiratorów wybuchu powstania. Dążył do rozszerzenia powstania na ziemie zabrane tj. Litwę, Białoruś i Ukrainę. Należał także do zwolenników współpracy z rosyjskimi spiskowcami. Opracował plan strategiczny powstania, którego jednak nie udało się zrealizować. Po wybuchu powstania w styczniu 1863 roku, pełnił funkcję naczelnika miasta Warszawy, a także naczelnika powstania w guberni płockiej. Jego oddział odniósł zwycięstwa w bitwach pod Myszyńcem i Drążdżewem. Jednak po klęsce pod Radzanowem oddział został rozwiązany. Zygmunt Padlewski został pojmany przez Rosjan 22 kwietnia 1863 roku, koło miejscowości Studzianka. Przetransportowano go do Płocka, gdzie został rozstrzelany 15 maja 1863 roku.

W 155 rocznica stracenia gen. Zygmunta Padlewskiego 15 maja 2018 roku, w miejscu stracenia generała odbyła się uroczystość patriotyczna.

155 rocznica stracenia gen. Zygmunta Padlewskiego komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

SPOŁECZNE, MIASTO PŁOCK - więcej informacji