3°C bezchmurnie

73 rocznica zakończenia działań wojennych w Płocku

21 styczeń dla wielu płocczan to dzień wyzwolenia Płocka od hitlerowskiej okupacji. O godz. 12 złożono kwiaty przez kombatantów przy Płycie Nieznanego Żołnierza, pl. Narutowicza. Na krótkiej uroczystości byli oprócz wiceprezydenta tylko kombatanci. Nie było młodzieży i przedstawicieli organizacji, których celem słowo "patriotyzm" wymieniane jest przez wszystkie przypadki.

Tadeusz Kurpiewski,o którym mówiono, że jest chodzącą historią Płocka pisał: Wolność niosła poszanowanie godności osobistej, żądając w zamian pełnego, szczerego i sumiennego zaangażowania i wypełniania obowiązków. Właśnie to zaangażowanie, potęgowane radością i entuzjazmem z odzyskanej wolności i określeniem nowei drogi naszego kraju, cechowało płocczan od pierwszych dni wyzwolenia. Wyrazem tego było powołanie do życia Miejskiej Rady Narodowej, a następnie Zarządu Miejskiego. Zarząd Miejski wziął na siebie obowiązek zabezpieczenia działalności wszystkich instytucji i urządów, jak również placówek handlowo-przemysłowych do czasu przejęcia ich przez władze resortowe. Z żywiołowym wprost rozmachem przystąpiono do organizowania szkolnictwa powszechnego i średniego.

Obecnie dzień 21 stycznia jest dla współcześnie rządzących dniem wyklętym. Z przestrzeni publicznej ma zniknąć nazwa ulicy 21 stycznia w Płocku. O zmianę nazwę zabiega wojewoda płocki, powołany z ramienia PIS, Zdzisław Sipiera. 

Wolność niosła poszanowanie godności osobistej - Brak osób którzy nazywają siebie patriotami przy kombatantach w południe 21 stycznia przed Płytą Nieznanego żołnierza na Placu Narutowicza w Płocku, świadczy o braku poszanowania osób - kombatantów.

 

73 rocznica zakończenia działań wojennych w Płocku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

SPOŁECZNE, MIASTO PŁOCK - więcej informacji