2°C bezchmurnie

Antysmogowe Mazowsze?

SPOŁECZNE, Antysmogowe Mazowsze - zdjęcie, fotografia

Pierwszym miastem europejskim, które podjęło otwartą walkę ze smogiem, był Londyn. W Mediolanie w 2016 roku wprowadzono trzydniowy zakaz poruszania się samochodami i skuterami przez sześć godzin dziennie, w zamian wprowadzając tanie bilety komunikacji miejskiej. Do Paryża nie wpuszcza aut zarejestrowanych po określonej dacie, czyli tych, które nie spełniają norm ekologicznych. Do walki ze smogiem włączył się papież Franciszek, który podróżował rikszą podczas ostatniej podróży apostolskiej d Bangladeszu w ten sposób promował zachęcał do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje, że bezpieczny dla ludzkiego zdrowia górny poziom zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM10 to 20 mikronów na metr sześcienny. W Polsce alarmuje się o zanieczyszczeniu dopiero przy poziomie 200 mikronów PM10.

 

W styczniu 2017 w południowej Polsce wystąpiło rekordowo wysokie zanieczyszczenie powietrza. Normy pyłów PM10 i PM2,5 zostały przekroczone nawet o ponad 3000%. W październiku sejmik województwa mazowieckiego przyjął uchwałę antysmogową dla Mazowsza. Od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. (np. mokrego drewna);Straże miejskie i gminne, wójt, burmistrz i prezydent miasta oraz upoważnieni pracownicy urzędów miejskich i gminnych, a także policja oraz Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska będą mogli przeprowadzać kontrole urządzeń grzewczych.

 

O smogu ciągle mówimy. Tysiące ludzi rocznie przez niego umiera, a stawiamy na węgiel. W Skandynawii od 2030 roku zarzucają całkowicie produkcję energii z kopalin. 

 

Polski Rząd zamiast walcyć o czystość powietrza budując tzw. drzewa OZE i  ławki fotowoltaiczne wmawia społeczeństwu o szkodliwości wiatraków dzięki którym mamy energię elektryczną, walczy z wlasnymi demonami przeszłości.

Mazowsze ma swoją ustawę antysmogową. Miejmy nadzieję, że za nią pójdą rzeczywiste działania, które polepszą jakość powietrza. 

 

Antysmogowe Mazowsze? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

SPOŁECZNE, MIASTO PŁOCK - więcej informacji