0°C bezchmurnie

Bank i konto bez opłat tylko w teorii?

JAK TEMU ZARADZIĆ, konto opłat tylko teorii - zdjęcie, fotografia

Praktycznie 99% banków oferuje darmowe konto osobiste. W każdej reklamie widzimy wielkie slogany "konto za zero", "darmowe konto" itp., ale niestety prawda jest taka, że są dalekie od bycia darmowymi. Żeby nie płacić opłat musimy zwykle spełnić jakieś warunki. Mało tego w przypadku rekordzistów z branży tak zwanego private banking, czyli kont dla bogatych opłata za prowadzenie może sięgnąć nawet 100 zł za miesiąc, jeśli nie spełnimy jednego z bardzo wygórowanych warunków. Może nie będę podawał nazw tych banków z rekordowymi opłatami warunkowymi na jakie trafiłem poszukując darmowego konta, ale zapewniam, że takowe są. Średnia opłata za prowadzenie to 10-20 zł, a za kartę 4-10 zł oczywiście wszystkie dotyczą "darmowych" kont, które może rzeczywiście są bez opłat jeśli spełniamy warunki dotyczące aktywnego korzystania z konta, płacimy kartą i robimy to co bank karze. Notabene te kont z opłatą warunkową za prowadzenie na poziomie dokładnie 99 zł, też jest reklamowane na stronie banku jako darmowe.

Jeżeli ktoś spełnia warunki wymagane przez bank to może mieć darmowe konto, ale często jest to uciążliwe (trzeba pamiętać ile ma się wpływu w miesiącu, ile się wydało lub ile wykonało transakcji kartą itp.). Dodatkowo np. w banku ING miesiąc rozliczeniowy nie pokrywa się w pełni z miesiącem kalendarzowym. Nie wiem czy to celowy zabieg, czy wynika z jakichś innych uwarunkowań, ale może tym bardziej utrudniać pamiętanie sumy wydanej kartą w danym miesiącu.

 

Teoretycznie połowa banków oferuje darmowe konta, ale niestety prawda jest taka, że są dalekie od bycia darmowymi. Żeby nie płacić opłat musimy zwykle spełnić jakieś warunki.

Wiele osób również posiada kilka kont w różnych bankach i chcąc mieć kartę do każdego konta musiałoby płacić kilkoma kartami, co jest dość uciążliwe. Poza tym nie każdy lubi płacić kartą w sklepach i nosić ją w portfelu.

Niszę tą jako pierwszy wykorzystał ostatnio bodajże Nest Bank, czyli dawny Bank Smart, który zdobył popularność oferując właśnie darmowe konto bez warunków i opłat za standardowe czynności, w tym także obsługę karty płatniczej.

Nest Bank: opinia na temat konta i opłaty

Jak można przeczytać w opinii o Nest Bank w serwisie z opiniami o bankach, konto w Nest Banku jest bez opłat i warunków. Nie ma w ogóle opłaty za podstawową kartę do konta, czy za prowadzenie rachunku. Przelewy internetowe są darmowe (w tym także do ZUS i US), wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych itp. Jest to bardzo proste konto i ogranicza się do podstawowych usług bankowych, ale to wystarcza dla przeciętnego użytkownika. Co ciekawe w Nest Banku konto firmowe również jest na bardzo podobnych warunkach jak osobiste i także można uznać je za darmowy rachunek. Także dość dobre recenzje zbeirają te konta w Nest Bank - opinia o tym banku w Antyhaczyku. Nest Bank nie ma wprawdzie ikonek w systemach płatności internetowych jak PayU, czy Przelewy24, ale można z nich korzystać tyle, że za pomocą karty debetowej - Otóż w Nest Banku można płacić zwykła kartą bankomatową przez internet jak kredytową. Oczywiście nie można nią zaciągać kredytu! Chodzi mi o sam sposób dokonywania płatności przez Internet.

Moim zdaniem konto w Nest Banku jest godne uwagi dla osób, które nie lubią płacić kartą i szukają kont bez opłat i warunków.
Oczywiście znajdą się jakieś opłaty jak na przykład zmiana numeru pin, ale są to bardzo rzadko wykonywane czynności.

Idea Bank: opinia o koncie osobistym

Chyba widząc szybko rosnącą popularność najpierw Banku Smart, a teraz Nest Banku Idea również postanowiła zrezygnować z opłaty za kartę uwarunkowanej jej aktywnym używanie do płatności bezgotówkowych. Nowe konto optymalne w banku Idea również można uznać za darmowe bez opłat i warunków. Może nawet lepsze niż w Nest Bank, bowiem dodatkowo mamy jeszcze tu dwa darmowe przelewy natychmiastowe / ekspresowe w miesiącu. Nie mylić z przelewem online. Przelew natychmiastowy to zwykły przelew, który jest od razu realizowany. Nie znam innego banku, w którym takie przelewy byłby darmowe.

Także jak ktoś szuka konta bez opłat i warunków również ten rachunek powinien go zainteresować. Idea jest bardziej rozbudowanym bankiem niż Nest Bank i dodatkowo szerszą ofertę usług bankowych i finansowych.

Kolejnym bankiem, który zaoferował podobny bezwarunkowy rachunek jest BGŻ PNB Paribas, ale nie znam tego rachunku i nie miałem okazji mu się dokładniej przyjrzeć, więc może zostawię go na temat na kolejny artykuł. W każdym razie reklamowany jest w reklamie z Robin Hoodem jako konto bez opłat i bez warunków.

Niestety to już chyba wszystkie tego typu konta dostępne na rynku. W każdym innym banku musimy w najlepszym przypadku wydawać odpowiednią kwotę miesięcznie kartą lub zapewnić odpowiednie wpływy na konto, żeby uniknąć płacenia prowizji.

Bank i konto bez opłat tylko w teorii? komentarze opinie

  • gość11117 - niezalogowany 2018-04-14 18:20:09

    tylko różnice między kontami są widoczne, jak ma się kilka ofert razem zestawionych, bo szkopuł tkwi w szczegółach. fajnie to jest zorganizowane na stronce gdzie sam zakładałem - https://kontomat.net/

Dodajesz jako: Zaloguj się

JAK TEMU ZARADZIĆ, MIASTO PŁOCK - więcej informacji