7°C słabe opady deszczu

Biblia ekumeniczna - refleksja

SPOŁECZNE, Biblia ekumeniczna refleksja - zdjęcie, fotografia

W czwartek 19 kwietnia br. o godz. 16.00 w Wyższym Seminarium Duchownym odbędzie się ekumeniczne nabożeństwo biblijne w ramach X Tygodnia Biblijnego. Będzie połączone z prezentacją Biblii Ekumenicznej, z udziałem ks. Szymona Czembora, proboszcza parafii ewangelickiej w Płocku.

To wydarzenie przypomnina mi lekcje religii, które rozpocząłem w roku w którym na tron papieski powołany został przez konklawe Paweł VI. To był pocztek II Soboru Watykańskiego. Jestem zatem nie tylko pokoleniem JP2, ale pamiętam papiestwo od Jana XXIII i PawłaVI. Nie mówiło się wówczas o ekumenizmie.  Pojęciem które kierowano wówczas na lekcjach religii do młodych ludzi było słowo ultrareligia.

Ultrareligia miała na celu jak zapamietałem połączyć wszystkie znaczące religie tj. chrześcijaństwo, islam i buddyzm w jeden wieli twór. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku stworzenie wspólnej religii dla calej zbiorowości ludzi było krytykowane przez Kościół katolicki. Wydaje się zatem słuszna teza, że moda na ultrareligię była powodem zmian w odprawianiu Mszy Świętej aby przejść z języka łacińskiego na język ojczysty.

Pierwsze światowe inicjatywy związane z ekumenicznymi przekładami Biblii sięgają lat 50. XX wieku.Pierwsza polska, nieudana inicjatywa idąca w tym kierunku sięga początku lat 60. W 1982 napisania Biblii ekumenicznej podjęli się ksiądz katolicki, zielonoświątkowiec, ksiądz prawosłąwny i redaktor katolicki.

Biblia jest jedyną Świętą Księgą, Słowem Bożym i w moim rozumieniu nie wolno jej zmieniać. Można jedynie ją interpretować według własnego sumienia, nie można jej zmieniać, jak nie można zmieniać Dziesięciu Mojzeszowych Przykazań.

 W czwartek 19 kwietnia br. o godz. 16.00 w Wyższym Seminarium Duchownym odbędzie się prezentacją Biblii Ekumenicznej. Bibliia, która w moim rozumieniu nie jest Słowem Bożym, nie jest Świętą Księgą katolików.

ultrareligia i ekumenizm mimo różnych znaczeń stają się przez podobne działania synonimami do którego nie powinno dochodzić.

 

Biblia ekumeniczna - refleksja komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

SPOŁECZNE, MIASTO PŁOCK - więcej informacji