0°C bezchmurnie

Boska liturgia na Stanisławówce

Abp. Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawskiego Kościoła bizantyńsko-ukraińskiego zwrócił się z prośbą do bp. płockiego, Piotra Libery o umożliwienie odprawiania liturgii grekokatolickiej w Płocku i w diecezji płockiej. Bp. Piotr wyraził zgodę i od 3 grudnia 2017 roku w każdą niedzielę o godzinie 12,00 na płockiej "Stanisławówce" jest odprawiana Boska Liturgia dla osób pochodzenia ukraińskiego.

Do dolnego kościoła na Stanisławówkę na pierwszą mszę w języku ukraińskim przyszło zaledwie kilka osób. Sami Polacy. Historia Kościoła grekokatolickiego w Polsce zaczyna się w 1596 r., Po rozbiorach Polski na terenach, zagarniętych przez carską Rosję, rozpoczął się dla Kościoła grekokatolickiego okres prześladowań i męczeństwa. W 1839 r. władze zlikwidowały Unię na ziemiach pierwszego zaboru, a w 1875 r. w Królestwie Polskim. Wobec opornych, którzy nie chcieli przyłączyć się do prawosławia, stosowano przymus, wysyłano wojska, które „zdobywały” unickie świątynie. W maju 1996 r. Stolica Apostolska zdecydowała o utworzeniu w Polsce greckokatolicką prowincję kościelną – metropolię przemysko-warszawską. W jej skład weszły: archidiecezja przemysko-warszawska i diecezja wrocławsko-gdańska. Granica przebiega na Wiśle.

Liturgię w języku ukraińskim odprawił i kazanie wygłosił Ks. mgr protojerej Bogdan Kruba z Warszawy. Bardzo pomocna wiernym była leżąca na ławkach książęczka w której zamieszczono teksty liturgiczne w języku ukraińskim i wydana została dla potrzeb parafii błogosławionego Mikołaja Czarneckiego w Warszawie.

Poza Płockiem liturgia dla wiernych Ukraińskiej Cerkwi greckokatolickiej będzie sprawowana również w sanktuarium w Czerwińsku.

 

Jesteśmy wdzięczni ojcom salezjanom za tę gościnę i mamy nadzieję zebrać naszych wiernych, zwłaszcza tych, którzy przyjechali z Ukrainy do pracy. Musimy budować jedność, która wypływa z Chrystusowego Krzyża  mówił ks. Bogdan.

Zwrócił się też do płockich mediów, aby informować poprzez media i nie tylko o o dprawianej na płockej Stanisławówce co niedzelnej iturgii grekokatolickiej dla ludności ukraińskiej.

Boska liturgia na Stanisławówce komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

SPOŁECZNE, os.DWORCOWA - więcej informacji