13°C lekkie zachmurzenie

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Mieszkańcy Płocka, z których powinniśmy być dumni

NA WESOŁO, Cudze chwalicie swego znacie Mieszkańcy Płocka których powinniśmy dumni - zdjęcie, fotografia

Zgodnie z danymi GUS W Płocku zamieszkuje ponad 120 tysięcy mieszkańców. Możemy pochwalić się szkolnictwem na wysokim poziomie, doskonałą infrastrukturą, Teatrem Dramatycznym oraz pięknymi, zabytkowymi budowlami, których może pozazdrościć nam nawet stolica. Dziś jednak chcemy skupić się na sławnych osobach, które związane są z naszym miastem. Wbrew pozorom nie wszyscy pochodzą z Warszawy, a nasze średniej wielkości miasto może być dumne ze swoich sławnych mieszkańców.

Kiedy w 2014 roku w mieście przeprowadzono plebiscyt Najważniejsi Ludzie Płockiego 25-lecia, jedną z osób, które stanęły na podium, był Tadeusz Mazowiecki – pierwszy niekomunistyczny premier i płocczanin z urodzenia. Choć Mazowiecki nie mieszkał na stałe w Płocku, to zawsze podkreślał swoje korzenie, pochodzenie, a także wagę, jaką przywiązuje do lat spędzonych w naszym mieście. Między innymi właśnie dlatego otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Płocka, a we wspomnianym plebiscycie głosowało na niego 38% ankietowanych.

Kolejną postacią, na którą warto zwrócić uwagę jest Artur Wasek. Choć nie jest on celebrytą z pierwszych stron gazet, to jego dokonania są naprawdę bardzo imponujące. W 2010 roku ten młody płocczanin wygrał ponad milion złotych w prestiżowym turnieju pokerowym. Mężczyzna zajął 4. Miejsce w turnieju PokerStars European Poker Tour. Jest to jedna największych serii turniejów na żywo, które odbywają się w kilku europejskich miastach. Za zajęcie 4. Pozycji płocczanin otrzymał aż 280 tysięcy euro. Z takiego sukcesu powinni być dumni nie tylko znajomi, lecz także cały Płock.

Mówiąc o Wacławie Milke nie możemy mówić o prestiżowych wygranych, podium i fleszach aparatów. Mimo to mężczyzna traktowany jest jako prawdziwa ikona i legenda miasta. Można powiedzieć, że od września 1939 roku Wacław Milke walczył o wolność narodu, oraz o prawa ludzi do równego życia. Na każdym kroku podkreślał swój patriotyzm i ogromne przywiązanie do swojej małej ojczyzny. Wacław Milke angażował się w życie miasta, organizował zajęcia dla młodzieży, a także przez ponad 30 lat prowadził Harcerski Zespół Pieśni i Tańca, który do dziś koncertuje na całym świecie. Praca i zaangażowanie Wacława Milke to wartości bezcenne, za które mieszkańcy Płocka będą mu zawsze wdzięczni.

Odchodząc nieco od historii, lecz pozostając w duchu patriotyzmu, pochwalmy się osiągnięciami muzycznymi mieszkańców Płocka. Mało kto wie, że to właśnie z naszego miasta pochodzi zespół Lao Che. To grupa młodych muzyków, którzy zaskakują, zadziwiają i zachwycają w tym samym momencie. Lao Che na swoim koncie ma już 6 albumów i wiele prestiżowych nagród. Grupa muzyków z Płocka cały czas pokazuje swoje inne oblicze i proponuje fanom różne brzmienia. Zespół z Płocka w tym roku występował m.in. na Męskim Graniu, które każdego roku zbiera coraz większą liczbę fanów.

Całkowicie inny rodzaj muzyki proponuje swoim słuchaczom inna płocka grupa – zespół Farben Lehre. To polski zespół punkowy, który powstał w 1986 roku. Przez ponad 30 lat działalności skład grupy kilkukrotnie się zmieniał. Zawsze jednak Farben Lehre proponowało mocne, punkowe brzmienie. 10 albumów studyjnych, setki koncertów i tysiące fanów. Trudno w jednym zdaniu opisać dokonania zespołu, który tworzy muzykę od 30 lat. Dla nas najważniejsze jest tylko jedno: Farben Lehre pochodzi z Płocka i są naszym kolejnym powodem do dumy. 

Z roku na rok Płock staje się piękniejszy, a jego mieszkańcy są coraz bardziej zadowoleni ze swojego życia. Żyje nam się coraz lepiej, jesteśmy coraz szczęśliwsi i mamy coraz więcej powodów, aby odczuwać dumę ze swojej małej ojczyzny. Ostatnie lata pokazują, że zwiększa się liczba dziedzin, w których Płocczanie zdobywają najważniejsze tytuły. Oby liczba Płocczan, którzy triumfują i dumnie reprezentują nasz region była coraz większa, a my, coraz bardziej szczęśliwi i dumni.

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Mieszkańcy Płocka, z których powinniśmy być dumni komentarze opinie

  • gość 2017-08-31 08:39:19

    Sądzę że można by było wiele więcej nazwisk wymienić... Internet by się skończył gdybyśmy zaczęli od Krzywoustego i Hermana.

Dodajesz jako: Zaloguj się

NA WESOŁO, - więcej informacji