3°C bezchmurnie

Czarna środa - protest kobiet w Płocku

Nie mówimy dziś do Strajku. Nie mówimy dziś do kobiet. Mówimy dziś do Ciebie, Polsko, bo chcemy, żebyś wiedziała. 10 stycznia 2018 Sejm głosami prawicy i prawicy udającej centrum, w tym posłów i posłanek udających opozycję, wyrzucił do kosza obywatelski projekt "Ratujmy kobiety". Nie potrzebujemy teraz opozycji i jej przeprosin, nie potrzebujemy polityków i polityczek, nie potrzebujemy tej medialno – politycznej papki, która doprowadziła nas do miejsca, w którym jesteśmy. Do piekła kobiet. Potrzebujemy Ciebie, Polsko.

W wielu miastach Polski kobiety protestowały przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego. 17 stycznia 2018 roku przejdzie historii jako "Czarna środa". Niewielka grupa płocczan protestowała na Starym Ryynku w Płocku. Przygotowano tabliczki z napisem " Tu nie chodzi o aborcję, chodzi o wolność", "Tak dla edukacji w szkołach", "Edukacja seksualna zamiast średniowiecza". Protestujący skandowali m.in.: "Hańba! - Posłowie budują piekło kobiet"., "Solidarność naszą bronią" 

Organizatorem protestu było płockie koło partii Razem i stowarzyszenie Wolne Miasto Płock. Na proteście rozdawano przygotowane przez partię Razem ulotki zatytułowaną "Razem o godność kobiet" oraz jednodniówkę z okazji uzyskania przez kobiety praw do głosowania w 1918 roku i rocznicy wyborów w 1919 r. "KOBIETY DO POLITYKI". W jedniodniówce przedstawiono m.in. kalendarium walki polskich kobiet i ich sylwetki walczących o godność i równość. 

Czy my Polki posiadam to pełne równouprawnienie? Zasadnicza Konstytucja nasza przyznaje nam zupełną równość, ale w życiu i praktyce daleko jesteśmy od tego równouprawnienia pisała Justyna Budzińska (1867 - 1936) socjalistka, emancypantka.

Paulina Kuczalska -Reinschmit (1859 - 1921) na łamach "Steru" pisała erotyzm i macierzyństwo przedstawiano jako pułapkę zastawiaoną przez mężczyzn na kobiety w celu ich zdominowania, ubezwłasnowolnienia i wymuszenia totalnej subordynacji.

W setną rocznicę uzyskania przez polskie kobiety praw wyborczych i ogłoszenia roku 2018 RokiemPraw Kobiet polskie kobiety protestują przeciw stanowionemu prawu przez polski Sejm.

Aktualne jest zdanie pisane sto lat temu przez kobietę- Zasadnicza Konstytucja nasza przyznaje nam zupełną równość, ale w życiu i praktyce daleko jesteśmy od tego równouprawnienia.

Czarna środa - protest kobiet w Płocku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

SPOŁECZNE, MIASTO PŁOCK - więcej informacji