Czepki medyczne — kiedy ich noszenie jest obowiązkowe?
Strój medyka musi spełniać określone standardy oraz być dopasowany do miejsca i rodzaju wykonywanych czynności. Podstawowym elementem odzieży ochronnej personelu szpitala lub innych placówek medycznych jest oczywiście czepek, który nie tylko chroni przed różnego rodzaju infekcjami, ale także zapewnia komfort pracy. Czy znasz wszystkie rodzaje medycznych nakryć głowy? Sprawdź!
Kto oraz w jakich sytuacjach musi nosić czepek medyczny?
Codzienny kontakt z pacjentami naraża lekarza czy pielęgniarkę na przenoszenie groźnych bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów. Właśnie dlatego tak ważne jest zakładanie odpowiednich uniformów, łącznie z nakryciem głowy. Obowiązkowo czepki są noszone przez chirurgów i wszystkie osoby uczestniczące w przeprowadzanych operacjach. Zalecane jest również, aby tego typu akcesoria ochronne mieli na swoich głowach podolodzy, dermatolodzy, kosmetolodzy i stomatolodzy podczas wykonywanych zabiegów.
Jakie są rodzaje medycznych nakryć głowy?
Podstawowy podział to oczywiście modele jednorazowe (stosowane głównie w placówkach o zaostrzonym rygorze sanitarnym) i czepki wielorazowego użytku. Przedstawiciele branży medycznej mają do wyboru przeróżne kolory i wzory nakryć głowy, dlatego każdy może dopasować produkt zgodnie z własnymi upodobaniami oraz sugerując się na przykład wiekiem przyjmowanych pacjentów. Jeśli chodzi natomiast o krój, to najpopularniejsze są czepki medyczne typu berety oraz furażerki.
Gdzie kupić czepek dla pracowników placówek medycznych?
Tego typu akcesoria zawsze należy zamawiać w hurtowniach czy sklepach medycznych lub bezpośrednio u producentów działających w branży. Wtedy klienci mają pewność, że odzież została wykonana z wysokiej jakości materiałów oraz poszczególne elementy spełniają wszelkie obowiązujące normy higieny i bezpieczeństwa.