3°C rozproszone chmury

Dotknąć średniowiecza - spacer z PLOT-em po Płocku

26. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywa się w dniach 8-9 i 15-16 września 2018 r. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości hasłem i motywem przewodnim tegorocznych EDD jest „Niepodległa dla wszystkich”. Rok 2018 to również Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Jego obchody są okazją do podkreślenia znaczenia kultury europejskiej i przypomnienia o wspólnych wartościach.

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprosiła płocczan i turystów na kolejny spacer po Książecym Mieście Płocku, podczas którego w ciągu blisko trzech godzin można było poznać historię miasta, jego kulturę i mieszkańców, którzy odcisnęli duży wpływ na następne pokolenia. 

Płock dawniej było miastem wielowyznaniowym. Żyli tu wyznawcy prawosławia, chrystusowcy,ewangelicy i judaizmu. Płock to miasta dwóch katedr. Obok katedry chrześcijańskiej jest też katedra mariawicka. Mariawityzm to rdzennie polski nurt w chrześcijaństwie, którego początek dać miały objawienia Feliksy Kozłowskiej z 1893 roku, zaś samo wyznanie uformował Jan Kowalski.

Podczas spaceru można było dotknąć średniowiecznych murów. W katedrze na Tumskim Wzgórzu znajduję się największa kaplica Piastów. 

Płock to miasto, które często jest scenerią przy produkcji filmu, np. "Stawka Większa niż życie". Jesienią w telewizji będzie można zobaczyć najnowszą filmową profukcję tj. serial "Pod pwierzchnią". 

Dzieje płockiego teatru to część budowania niepodległej Polski. To historie ludzi, którym zależało na rozwoju ich podwórka, miasta, kraju. Za stworzeniem tego miejsca przez wiele lat lobbowało Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru – grupa społeczników i miłośników sztuki teatralnej. Przez wiele lat miasto było gotowe na teatr, jednak było go pozbawione. O tym, co musiało się stać, żeby powstał oraz jakie stanowił wyzwanie opowiedzą osoby, które pamiętają tamten czas. Jak powstał teatr? Scena. Ludzie.Historie. będzie można dowiedzieć się 15 września o godzinie 17,00

Podczas niedzielnego spaceru po Płocku spotkaliśmy Ignacego Łukasiewicza, pioniera przemysłu naftowego w Europie który przypomniał swój życiorys, Dziewczynę w stroju kurpiowskim która opowiadała o teatrze płockim i księdzu Władysłąwie Skierkowskim proboszczu parafii Imielnica od roku 1925, który ukochał Kurpie. Pierwszą sztuką, którą wystawił płocki teatr była adaptacja utworu ks. Skierkowskiego, oraz kobietę w stroju secesyjnym, która omówiła styl w sztuce europejskiej ostatniego dziesięciolecia XIX wieku i pierwszego XX wieku.

Spacer z PLOT-em z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego i Kulturowego był autentycznym dotknięciem historii.

Poznając historię kraju i miejsca w którym żyjemy poznajemy samych siebie, Poznając historię, lepiej rozumiemy teraźniejszość i spokojniej patrzymy w przyszłość.

 

 

WIADOMOŚCI, os.STARE MIASTO - więcej informacji