6°C całkowite zachmurzenie

Dychotomia miłości w PGS

WYSTAWY, Dychotomia miłości - zdjęcie, fotografia

Do 10 kwietnia w Płockiej Galerii Sztuki będzie można oglądać „Miłość. Edward Dwurnik.”, czyli wystawę retrospektywną malarstwa, rysunku i grafiki, mieszkającego w Warszawie i nadal tworzącego jednego z najbardziej znanych i uznanych artystów polskich, który do Płockiej Galerii Sztuki wraca po blisko 20 latach.


Obok wielkoformatowego obrazu "Miłość", który dał tytuł wystawie, będą prezentowane wczesne prace, powstałe w okresie studiów artysty - pochodzące z lat 60. XX wieku, aż po współczesne, datowane na 2014 rok, i obrazy związane tematycznie z Płockiem. Na wernisaż zapraszamy we wtorek 8 marca (Dzień Kobiet) o godzinie 18. 

Miłość - traktowana jako zwierciadło życia - stała się głównym kryterium, jakim kierowano się przy selekcji prac na ekspozycję. Wystawa retrospektywna obejmuje najważniejsze cykle malarskie, tematy i okresy twórcze, połączone wspólnym motywem dychotomii miłości. - Chyba tylko temat wystawy może sprostać ilości prac (prawie pięć tysięcy obrazów, czternaście tysięcy prac na papierze, ponad trzy tysiące grafik), jakie przez pół wieku wykonał artysta” – podkreśla dyrektor PGS Alicja Wasilewska w tekście znajdującym się w katalogu do wystawy.

Eksponowane prace pochodzą z pracowni artysty, z zasobów kolekcji prywatnych (m.in. płocczan), od kolekcjonerów i z galerii sztuki. Płocka ekspozycja powstała dzięki współpracy z Miejską Galerią Sztuki w Częstochowie i choć została oparta na kanwie pierwowzoru częstochowskiej wystawy „Miłość.Edward Dwurnik”, to został dokonany nowy wybór prac artysty, nieeksponowany wcześniej w Polsce w takim zbiorze. Kuratorem wystawy jest Anna Paleczek-Szumlas.

Wstęp na wystawę wolny. 

Dychotomia miłości w PGS komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

WYSTAWY, MIASTO PŁOCK - więcej informacji