3°C bezchmurnie

Dzień Babci i Dziadka – zadbaj o bezpieczeństwo

Kiedy: 2018-01-22 , godzina: 10:00

NA SYGNALE, Dzień Babci Dziadka zadbaj bezpieczeństwo - zdjęcie, fotografia

Przestępczość w kategorii oszustw na szkodę osób starszych wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Seniorzy często poprzez swoją ufność do ludzi są w większym stopniu narażeni na działania ze strony przestępców. Wspaniałą okazją do podjęcia działań na rzecz bezpieczeństwa osób starszych może stać się zbliżający Dzień Babci i Dziadka.

Ogromną rolę, zwłaszcza w przypadku przedmiotowych oszustw, gdzie w grę wchodzą duże emocje i pośpiech odgrywa stałe uświadamianie osób starszych o grożącym im niebezpieczeństwie ze strony oszustów.

Niezastąpiona w takich działaniach jest rola poszczególnych członków rodziny, którzy stale powinni przypominać seniorom o istniejących zagrożeniach i ustalić sposób postępowania na wypadek próby ich oszukania.

Wspaniałą okazją do podjęcia działań na rzecz bezpieczeństwa osób starszych może stać się zbliżający Dzień Babci i Dziadka. Wychodząc na przeciw Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu opracował Oświadczenie dla Babci lub Dziadka, które może być jedną z form edukacji, a zarazem działań profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa seniorów, a do którego zaangażowani zostają najmłodsi członkowie rodziny.

Profilaktycy oraz dzielnicowi z terenu garnizonu mazowieckiego z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka, będą inicjować działania profilaktyczne oraz włączać się czynnie do spotkań lub uroczystości organizowanych w placówkach na podległym terenie, przekazując seniorom wiedzę związaną z oszustwami. Natomiast wnuczęta podczas spotkań z dziadkami przekażą im Oświadczenie, w którym senior składa swoistego rodzaju deklarację: „ Nie stanę się ofiarą oszustwa! Nie przekażę pieniędzy osobom, których nie znam. Będę zawsze czujna/-y i nieufna/-y w stosunku do obcych. W chwilach wątpliwości powiadomię Policję. Nie dam się nabrać !!!”.

Niezwykle istotnym elementem efektywnej profilaktyki jest realizacja działań informacyjno-edukacyjnych z seniorami, poprzez rozpowszechnianie broszur i ulotek dotyczących bezpieczeństwa seniorów, jak również podejmowanie działań z wykorzystaniem dostępnych środków i narzędzi. Stanowią one doskonałe uzupełnienie form oddziaływania podejmowanych wobec seniorów, są to m.in.:
źródło: Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu

Dzień Babci i Dziadka – zadbaj o bezpieczeństwo komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

NA SYGNALE, - więcej informacji