2°C bezchmurnie

Dzień czekolady

SPOŁECZNE, Dzień czekolady - zdjęcie, fotografia

Zbliża się lato, czas pieszych  wędrówek i pielgrzymek. Każdy wędrowiec powinien zaopatrzyć się w czekoladę. U Azteków czekolada była walutą płatniczą. Dziś, tj.12 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Czekolady, którą do Europy przywiózł Krzysztof Kolumb. Ziarna kakaowca są początkiem powstania czekolady z którymi Europejczycy długo nie wiedzieli, co z nimi zrobić. Do ciemnobrązowych ziaren przekonali się po roztarciu ich z cukrem i zmieszaniu z ciepłą wodą. Pierwsza tabliczka czekolady powstała dopiero na początku XIX w.

Podstawowym składnikiem jest miazga kakaowa i masło kakaowe. W zależności od rodzaju czekolady różne też są zawartości procentowe tych składników. W czekoladzie mlecznej powinniśmy znaleźć do 50 proc. kakao, w deserowej 50-70 proc. kakao, a w gorzkiej powyżej 70 proc.

Czekolada obniża ciśnienie tętnicze, działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco.Jjedzenie gorzkiej czekolady chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Naukowcy twierdzą że jedzenie dużych ilości tego przysmaku może zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej i udaru mózgu nawet o jedną trzecią! Gorzka czekolada zawiera także sporo antyoksydantów, które spowalniają proces starzenia się komórek. Substancje znajdujące się w gorzkiej czekoladzie przyspieszają metabolizm i sprawiają, że organizm efektywniej spala kalorie,  pewne składniki czekolady – m. in. epikatechina – sprawiają, że organizm szybciej spala kalorie. Zatem jedząc niewielką ilość tego przysmaku w ciągu dnia możemy wręcz schudnąć! 

Zajrzyjcie do Manufaktury czekolady na Tumską w Płocku. Przeżyjmy ten świąteczny dzień czekoladowo.

Dzień czekolady komentarze opinie

  • gość 2018-04-12 16:19:17

    Polecam czekoladę mleczną z ziarnem konopi ze strony konopiafarmacja pl PYCHOTA

  • gość 2018-04-24 08:23:12

    Akurat jak był dzień czekolady to byłam u koleżanki. I poczestowała mnie czekoladową pizzą gusseppe. Nie wiedziałam że istnieje taka kombinacja i na dodatek tak smaczna

Dodajesz jako: Zaloguj się

SPOŁECZNE, MIASTO PŁOCK - więcej informacji