3°C rozproszone chmury

Dziesięć lat temu odszedł od nas Wacław Milke

Odszedł 8 maja 2008 roku. Miał 94 lata. Piękny pogrzeb, na który przyyło tysiące byłych i kilkaset obecnych członków Zespołu, uwydatnił, potwierdził jego piękne życie. Wacław Milke urodził się 14 czerwca 1914 roku w Wyszogrodzie jako czwarty syn Rozalii i Ignacego Milków. Dzieciństwo i młodość spędził w rodzinnym mieście, którego atmosfera stała się źródłem jego zainteresowań artystycznych i pasji krzewienia duchowych wartości. Fascynacja literaturą, recytacja poezji, udział w uroczystościach patriotycznych rozszerzały jego horyzonty intelektualne i wyobraźnię.

Tymi słowami wspominają członkowie Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca druha Wacława Milke. To już dziesięć lat, kiedy nie ma wśród nas pana Wacława, człowieka, który patriotyzm i pamięć historyczną stawiał zawsze na pierwszym miejscu. Uczył i promował patriotyzm. Odszedł w dniu, w którym nasza Ojczyzna obchodzi Narodowy Dzień Zwycięstwa.

.Dziś promuje się tzw. "nowoczesny patriotyzm". nowoczesny, czyli jaki?. Czy znajdzie się miejsce dla Wacława Milke, który patriotyzm miał we krwi i prował go w sposób tradycyjny.

Dnia 8 maja przed Płytą Nieznanego ołnierza i na "Stanisławówce" odbywały się patriotyczne uroczystości związane z ustanoieniem przez Sejm Narodowego Dnia Zwycięstwa. Była to piękna uroczystość. Byli organizatorzy i przypadkowi przechodnie.

Jak wzmocnić patriotyzm w polskim społeczeństwie? Czy tzw. Nowoczesny patriotyzm ma sens?, Czy nie warto wrocić do nauczania patriotycznego w tradycyjny sposób?

kto położy kwiaty przy ławeczce Wacława Milke na Starym Rynku w Płocku?

Na te pytania nie znalazłem odpowiedzi.

Dziesięć lat temu odszedł od nas Wacław Milke komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

SPOŁECZNE, MIASTO PŁOCK - więcej informacji