2°C bezchmurnie

Ekotechnologia z Orlenu uciążliwa dla płocczan

SPOŁECZNE, Ekotechnologia Orlenu uciążliwa płocczan - zdjęcie, fotografia

Za proekologiczne efekty instalacji hydroodsiarczania gudronu, umożliwiającej zmniejszenie emisji dwutlenku siarki, PKN Orlen otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie "Przyjaźni środowisku". HOG umożliwia ponaddwukrotne obniżenie zarówno zawartość siarki w gudronie, jak i dwutlenku siarki powstającego w efekcie spalania tego paliwa.  Na dodatek nie ma odpadów, bo siarka odzyskiwana jest z gudronu w czystej, handlowej postaci. Ta informacja jest z roku 2002.

PKN ORLEN inwestuje niemal osiem milionów złotych w nowoczesny system monitorowania i kontrolowania szczelności instalacji przemysłowych w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Zadanie to umożliwi zaawansowany technologicznie program LDAR służący do kompleksowej i jeszcze bardziej niż dotychczas prowadzonej, pogłębionej analizy i kontroli przebiegu produkcji oraz magazynowania i przesyłu produktów naftowych. Technologia zapewni także pomiar emisji niezorganizowanej występującej pod postacią Lotnych Związków Organicznych. Tak chwalił się w październiku ubiegłego roku PKN Orlen.

Około godziny 14.40 we wtorek nastąpiło chwilowe blokadowe wyłączenie systemu bezpieczeństwa na kompleksie instalacji Clausa. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną był wzrost temperatury i ciśnienia w reaktorach termicznych, spowodowany prawdopodobnie uruchamianiem sąsiedniej instalacji Hydroodsiarczania – tłumaczą w biurze prasowym.

PKN uspakają, nie ma zagrożenia dla środowiska, czy jest zagrożenie dla ludzi?

Dwutlenek siarki to bezbarwny gaz o ostrym, gryzącym i duszącym zapachu, silnie drażniący drogi oddechowe. Wchłaniany jest do organizmu człowieka przez błonę śluzową nosa i górnego odcinka dróg oddechowych. Jest trujący dla ludzi i zwierząt oraz szkodliwy dla roślin. Powstaje głównie w wyniku spalania paliw stałych i ciekłych. Gaz ten wchodzi w reakcję z parą wodną zawartą w powietrzu, w wyniku czego może się przyczyniać do powstawania kwaśnych deszczy. Poziom dopuszczalny stężenia jednogodzinnego dla dwutlenku siarki (SO₂) wynosi 350 µg/m³ i może być przekraczany nie więcej niż 24 razy w ciągu roku. Poziom dopuszczalny stężenia średniodobowego wynosi 125 µg/m³ i może być przekraczany nie więcej niż 3 razy w ciągu roku. Poziom alarmowy określony dla stężenia jednogodzinnego SO₂ wynosi 500 µg/m³.

PKN przeprasza. Na oficjalnej stronie PKN w zakładce komunikaty prasowe ostatnia informacja jest o planowanych inwestycjach za 8,3 mld. złotych. Przeprosin nie ma, ale podobno przeprasza.

Wartość dwutlenku siarki na stacji przy Reja wynosiła w dniu dzisiejszym max. 87,88 µg/m3, by spaść do poziomu 29,29µg/m3, i ponownie wzrasta. O godz. 19, 45 wynosił 70,37 µg/m3.

Na stacji kontrolnej przy Królowej Jadwigi jakość powietrza wskazuje wartość dostateczną i sukcesywnie rośnie od poziomu 0,996 µg/m3 do poziomu 255,2 µg/m3, 

Ekotechnologia z Orlenu uciążliwa dla płocczan komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

SPOŁECZNE, MIASTO PŁOCK - więcej informacji