3°C rozproszone chmury

Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych

WIADOMOŚCI, Festiwal Kultury Sztuki Osób Niewidomych - zdjęcie, fotografia

Organizatorem festiwalu jest płockie Stowarzyszenie „De Facto”, istniejące od 2006 r., którego celem jest usuwanie barier dla osób niepełnosprawnych, w tym zwłaszcza niewidomych. Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych w Płocku odbędzie się po raz ósmy. Podczas konferencji prasowej w płockim POKiS-ie o tegorocznej edycji mówili: Andrzej Nowakowski - prezydent nuasta Płock, Krzysztof Misiak-kompozytor,Mariusz Wojtalewicz- kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich, Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej, Mariusz Pogonowski - aktor płockiego teatru, Aleksander Pietrzak- reżyser, Renata Nych - prezes stowarzyszenia De Facto, Jerzy Myszak - zastępca przewodniczącego stowarzyszenia De Facto, Rafał Kowalski - zastępca kierownika Muzeum Żydów Mazowieckich, Małgorzata Grabowska-Panek - zastępca kierownika POKiS

 Festiwal umożliwia przybyłym z całej Polski uczestnikom bezpośredni kontakt z filmem, teatrem, poezją i muzyką. Zaplanowano 15. współczesnych filmów z audiodeskrypcją, Audiodeskrypcja towarzyszyć będzie podczas projekcji po raz pierwszy dla filmu niemego z roku 1920. Będzie to obraz "Dla Ciebie Polsko" Opracowanie jest dziełem Urszuli Kiełczewskiej, a czytana będzie przez aktorkę Katarzynę Anzorge. Muzykę do filmu skomponował i wykona gitarzysta Krzysztof Misiak.

Zaprezentowana zostanie najnowsza produkcja filmowa „Juliusz” w reżyserii płoczanina Aleksandra Pietrzaka. O filmach dyskutować będą z publicznością krytycy, w tym Artur Zaborski, Anita Piotrowska i Łukasz Maciejewski.Wykłady o roli muzyki w filmie, poprowadzą dr Piotr Pławuszewski oraz prof. Krzysztof Kozłowski oraz spotkania z aktorkami: Joanną Kulig, Małgorzatą Zajączkowską i Urszulą Grabowską.W tym roku odbędą się dwa spotkanie z książką.

Festiwal zakończy widowisko słowno-muzyczne „Słowa Wolności” w reżyserii aktora Teatru Dramatycznego w Płocku, a także autora i lektora audiodeskrypcji, Mariusza Pogonowskiego. Będzie to historia oparta na wspomnieniach z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości płocczanina, Karola Cholewińskiego. Pamiętnik Karola Cholewińskiego wydało w roku 2011 Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego w Płocku w opracowaniu Krzysztofa Wiśniewskiego.

Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych odbędzie się w dniach 22 - 29 września

WIADOMOŚCI, MIASTO PŁOCK - więcej informacji