Jak prawidłowo zaprojektować zasilanie serwerowni?

Jak prawidłowo zaprojektować zasilanie serwerowni?

Większość przedsiębiorstw dysponuje pomieszczeniem, w którym mieści się tzw. centrum danych. Firmowa infrastruktura IT powinna działać w sposób nieprzerwany, aby w razie jakichkolwiek problemów w dostawie prądu pracownicy nie utracili niezapisanych informacji. Już na etapie projektu i zabezpieczenia serwerowni (zgodnie z obowiązującymi przepisami) należy zaplanować dodatkowe źródło energii. Sprawdź, o czym pamiętać przy doborze zasilania gwarantowanego. 

Zasilanie awaryjne w serwerowni — dlaczego jest wymagane?

Podczas projektowania pomieszczenia technicznego, w którym znajdują się sprzęty komputerowe, główna uwaga jest skupiona na zabezpieczeniu wnętrza przed wilgocią, pożarem czy kradzieżą. Jednak podstawowym obowiązkiem zarządcy budynku jest zapewnienie ciągłości pracy systemów IT. Bez wyposażenia serwerowni w dodatkowe źródło energii istnieje ryzyko utraty ważnych firmowych danych (proces ewentualnego odzyskiwania jest czasochłonny i kosztowny), a także przerwania działalności całego przedsiębiorstwa. To z kolei może doprowadzić do niemałych strat finansowych. 

Jakie rozwiązania są dostępne na rynku?

Na początek dobrze byłoby określić wielkość i dzienne zapotrzebowanie na pobór mocy prowadzonego data center. Producenci proponują zasilacze UPS, które zapewnią użytkownikom dodatkowy czas na zapisanie wszystkich kluczowych danych wraz z zamknięciem systemu. Można również zdecydować się na awaryjne zasilanie serwerowni w postaci podłączenia agregatu prądotwórczego pracującego nieprzerwanie przez 24h. Taka opcja sprawdzi się głównie w dużych firmach i obiektach użyteczności publicznej.

Komu zlecić projekt i wykonanie zasilania w centrum danych?

Bez względu na wybór awaryjnego źródła energii należy zadbać o właściwe rozmieszczenie całego okablowania oraz dodatkowych sprzętów. Konieczne jest również dobranie rodzaju i mocy urządzenia do indywidualnych potrzeb, w tym głównie liczby obsługiwanych komputerów oraz dziennego poboru energii. Najlepiej zlecić tego typu usługę specjalistom zajmującym się projektowaniem, montażem oraz serwisowaniem systemów UPS, listew zasilających czy agregatów prądotwórczych.