2°C bezchmurnie

Jarmark Tumski - wspomnienie cz. 2

SPOŁECZNE, Jarmark Tumski wspomnienie - zdjęcie, fotografia

Rok 2013 dla Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego w Płocku, był rokiem szczególnym. Tego roku członkowie SPMM postanowili, aby Jarmark Tumski był bardziej rozpoznawalny, nie tylko dla kolekcjonerów. O płockim jarmarku rozmawiano i dyskutowano nie tylko w mediach lokalnych. Płock i jarmark promowaliśmy w całej Polsce, Zaproszenia do odwiedzin w Płocku dostarczyliśmy  do wielu miast i miasteczek w których odbywają podobne eventy, Odwiedziliśmy osobiście Kiermusy koło Tykocina podczas Jarmarku Staroci i Rękodzieła Ludowego. Do odwiedzin Płocka w dniach w których odbywał się  Jarmark Tumski zachęcaliśmy w TVP Polonia i w telewizji Kujawy. Chyba się udało, W dniach jarmarku ulica Tumska była najludniejszą ulicą świata, Nie można było przejść by nie otrzeć się o łokcie innych osób.

Piąty Jarmark Tumski odbywał się w dniach 24 -26 maja. Jak poprzednie jarmarki, każdy dzień był poświęcony innej tematyce.  W piątek był dzień hiszpański, w sobotę myśliwski, a w niedzielę, tradycyjnie kolekcjonerski. W "Expressie Tumskim" ukazały się teksty dobrane tematycznie. W całym kraju o płockim jarmarku pisano Największa giełda kolekcjonerska na Mazowszu.

Szósty Jarmark Tumski który odbył się w roku 2014 był ostatnim, organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Przestrzeń Starego Rynku, Tumska, Nowy Rynek zapełniła się straganami w dniach 23 - 25 maja.

Do Płocka przyjechali wystawcy i kolekcjonerzy z Polski i z zagranicy. Były wystawy historyczne i kolekcjonerskie. Wjątkowy klimat zapewnili kataryniarze z wielu krajów podczas Międzynarodowego Festiwalu Katarynek. Stworzono specjalną strefę z Aleją Smaków w których oferowano wędliny z Litwy i Podlasia, sery z Austrii i Szwajcarii, wędzone ryby i kulinarne niespodzianki. Po raz pierwszy odbywał się Płocki Zlot Pojazdów Klasycznych, który obecnie jest oddzielną imprezą. W ramach VI Jarmarku Tumskiego odbył się również na ulicy Rybaki i bulwarze wiślanym pierwszy Dzień Wisły.

I to już koniec wspomnień. Problemy z organizowaniem kolejnych edycji Jarmarku Tumskiego zaczęły się już od trzeciej edycji. Coraz trudniej było go organizować, bo jak można zrozumieć przedstawiciela ratusza, kiedy rano jest wszystko uzgodnione, a do dziennikarzy mówi zupełnie co innego.

Kolejne eventy pod nazwą Jarmark Tumski zostają organizowane przez Urząd Miasta Płocka i spółki od niej zależne. Na stronie oficjalnej  Jarmark Tumski, historia zaczyna się od siódmej edycji. Coś dziwnego dzieje się z naszymi płockimi włodarzami. 

Jarmark Tumski był odpowiedzią na pytanie z ratusza "Jak ożywić płocką starówkę?, jak ozywić Tumską?"  - Organizacjom pozarządowym Płocka, dzięki wspólpracy, pomocy i zaangażowaniu, pod kierunkiem Pawła Mieszkowicza ze Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego w Płocku to się udało. To był dobry czas,  czas współpracy, integracji i przyjaźni setek osób działajacych na co dzień w różnych orga.nizacjach i stowarzyszeniach.

Jak dziś wygląda Stare Miasto i Tumska podczas jarmarku organizowanego pod kierunkiem ARS i POKiS oceńcie sami.

 To nie wszystko - brakuje przecież informacji o wydawnictwach, które były przygotowywane co roku przez SPMM na Jarmark Tumski.

Jarmark Tumski - wspomnienie cz. 2 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

SPOŁECZNE, os.STARE MIASTO - więcej informacji