2°C bezchmurnie

Jarosław Kurski na spotkaniu z płocczanami

Jarosław Kurski – polski dziennikarz i publicysta. Pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” był gościem Stowarzyszenia Wolnego Miasta Płocka w czwartek 12 kwietnia. Na spotkaniu z mieszkańcami Płocka musiało paść pytanie o relacje między braćmi którzy ideologiczne różnice stawiają na pierwszym miejscu niż więź braterska. Różnice są tak duże, że nie potrafią pogodzić się nawet podczas świąt Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy.

Przy pytaniu o aktualną sytuację polityczną w kraju dziennikarz wspomniał dziennikarza ameryksańskiego Chrisa Hedges`a który w roku 2012 pisał:Członkowie elity wiedzą doskonale, jak bardzo władza jest skorumpowana, wierzcie mi, wiedzą to lepiej, Siła, którą my posiadamy, dochodzi do głosu poprzez przejrzystość, poprzez prawdziwą demokrację, poprzez konsensus Machina propagandowa wykorzysta każdy akt przemocy, aby odstraszyć od ruchu ludzi środka i usprawiedliwić brutalną represję ze strony policji. Chris Hedges w swoich tekstach pisał o regule "non violence" czyli "bez przemocy" Reguła ta była zrealizowana np. przy delegalizacji NSZZ "Solidarność".

Aktualna sytuacja w Polsce w relacji Państwo - Kościół została porównana do wydarzeń, które miało miejsce w Hiszpanii. W 1947 Franco proklamował monarchię katolicką, społeczną, tradycyjną. Życie religijne w kraju objęte zostało kontrolą państwa. Ponownie wprowadził obowiązkowe lekcje religii, zniósł śluby cywilne i zawiesił prawo rozwodowe.  Przywrócone zostały przywileje kleru, .zwrócono wcześniej znacjonalizowano ziemie, wyłączając przy tym kościół spod jurysdykcji państwowej, pod kontrolę kleru oddano większość szkół i wydawnictw. Franco tłumił wszystkie ruchy autonomistyczne i separatystyczne, Hiszpania frankistowska utrzymywała kontakty z państwami realizującymi katolicko-konserwatywny ideał życia społecznego, Kiedy José Luis Zapatero, przywódca Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), po zwycięstwie wyborczym w kwietniu 2004 r. przejęła ster władzy. Gabinet Zapatera przyznał homoseksualistom prawo do zawierania małżeństw i adoptowania dzieci. Nastąpiła laicyzacja kraju. Jarosław Kurski obawia się, że może być podobnie w Polsce. Rząd zachowuje się podobnie jak było za czasów rządów Francisco Franco Bahamonde. Wydarzenia z Hiszpanii mogą zdarzyć się takze w Polsce, a tego bym nie chciał mówił gość stowarzyszenia Wolnego Miasta Płock.

Jarosław Kurski zachęcał do działalności społecznej, do pisania i mówienia prawdy. Zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego o zmniejszeniu wynagrodzenia o 20 proc. posłom, to dowód na to, kto tak na prawdę rządzi w Polsce. - Na tym właśnie polega skarlenie Polski przez ostatnie dwa lata, która z europejskiej demokracji stała się żoliborskim folwarkiem. Tylko od nas zależy, jak długo będziemy akceptować status poddanych takiego monarchy. Polska staje się państwem religii dominującej, gdzie na 'straży doktryny religijnej będzie stać policjant, prokurator czy cały państwowy wymiar sprawiedliwości'. - To w istocie porażka Kościoła katolickiego

Jarosław Kurski na spotkaniu z płocczanami komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-04-28 12:20:19

    Prosze o usuniiecie wpisu narusza on dobra osobiste ks. Krzysztofa Litwy

Dodajesz jako: Zaloguj się

SPOŁECZNE, MIASTO PŁOCK - więcej informacji