3°C rozproszone chmury

Kiedy możemy rozpocząć jazdę gdy zdamy egzamin na prawo jazdy?

Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, wielu nowych kierowców chciało by od razu usiąść za kierownicą. Należy jest zauważyć że prawo do prowadzenia pojazdu pojawia się dopiero w dniu wydania dokumentu.

Na forach internetowych można znaleźć mnóstwo pytań odnośnie tego, czy niezwłocznie po zaliczeniu egzaminu państwowego można korzystać z uprawnienia do kierowania samochodem. Błędnym myśleniem jest, że prawo przysługuje po dokonaniu wszelkich formalności a jako zaświadczenie podczas kontroli posłuży wydany przez WORD dokument.

Niektórzy uważają, że dzień wydania prawa jazdy nie jest tożsamy z dniem jego odebrania, gdyż dopiero kilka dni po wydaniu stajemy się jego posiadaczami. Dlatego też osoby niecierpliwe sądzą że mogą prowadzić samochód przed fizycznym odebraniem dokumentu, a jeśli napotka ich kontrola, uregulują jedynie mandat. Jest to oczywiście mylna teoria, gdyż skutki jazdy bez uprawnień są poważniejsze.

 Następstwa prowadzenia samochodu beż wymaganych dokumentów

Przewiduje się kilka konsekwencji w związku z jazdą bez posiadania prawa jazdy, z którymi w szczególności powinni zapoznać się kierowcy oczekujący na wydanie dokumentu po zdaniu egzaminu państwowego

  • Pierwsza sprawa to możliwość nałożenia kary grzywny w wysokości 500 zł. Podczas kontroli policji, funkcjonariusz weryfikuje kierującego pojazdem w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dane kierowcy nie będą widoczne w systemie jeśli dokument nie został jeszcze wydany.
  • Przepisy określają, że ubezpieczenie OC obejmuje osoby posiadające ważny dokument prawa jazdy. W przypadku kolizji, kierowca który prowadził pojazd bez prawa jazdy będzie musiał sam ponieść koszty napraw, gdyż ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Innym skutkiem jazdy bez uprawnień jest nałożenie zakazu prowadzenia pojazdu. Podczas kontroli policja może skierować wniosek do sądu o taki rodzaj kary.

Kiedy możemy rozpocząć jazdę gdy zdamy egzamin na prawo jazdy? komentarze opinie

  • tom8k - niezalogowany 2018-06-21 12:33:12

    Jesli o prawie jazdy mowa to fajne sa wersje z dokumencikpl. To dokument kolekcjonerski, ale jakosc wydruku i tuszu jest bardzo wysoka ;)

Dodajesz jako: Zaloguj się

JAK TEMU ZARADZIĆ, MIASTO PŁOCK - więcej informacji