2°C bezchmurnie

Konferencja prasowa Polskiego Stronnictwa Ludowego

Konferencja prasowa Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego Powiatu Płockiego poświęcona aktualnym problemom społecznym, gospodarczym i politycznym odbyła się 5 stycznia w siedzibie PSL w Płocku.

W konferencji wzięli udział: Poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski, Poseł na Sejm RP Piotr Zgorzelski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Przewodniczący Rady Powiatu Płockiego Lech Dąbrowski, Przewodniczący Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej Powiatu Płockiego Zbigniew Maruszewski.

Podczas konferencji omawiano tematy: Wspólnej polityki rolnej po 2020 roku, podziału statystycznego Mazowsza oraz problemów występujących w polskiej służbie zdrowia (Adam Struzik), problemów rolników Powiatu Płockiego.

Spotkanie z mediami moderował poseł na Sejm RP, Piotr Zgrzelski który poinformował o złożeniu do laski marszałkowskiej projekt ustawy „Emerytura bez podatku”, dzięki czemu świadczenia seniorów wzrosną o 20%. Ludowcy proponują teą aby obniżyć wiek emerytalny rolników. Ludowcy. Zebrano już niemal 100 tys. podpisów pod projektem przywracającym poprzedni stan – 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet.

Europoseł Jarosław Kalinowski stwierdził, że po opuszczeniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, budżet zmniejszy się nawet o 11 miliardów euro. Będzie to wymagało cieć w wydatkach i ostrzegał, że przez politykę PiS, główną ofiarą tych cięć staną się polscy rolnicy. – Na wejściu do Unii, najwięcej zyskali rolnicy, teraz przez politykę PiS, to rolnicy stracą najwięcej.

O sytuacji w szptalach na Mazowszu mówił marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik - – W Płocku 57 lekarzy wypowiedziało zgodę na pracę ponad 48 godzin tygodniowo, z czego 20 to rezydenci. W Szpitalu bródnowskim na 93 rezydentów, 66 nie podpisze tej klauzuli. W Ostrołęce 24. Ludowcy chcą, by przeznaczyć 2 proc. ze składki rentowej na zdrowotną. To ponad 10 miliardów złotych. Te pieniądze są, ponieważ o milion zmalała liczba rencistów w Polsce. 

 W Polsce już 105 ognisko ASF. Wirus przekroczył Wisłę i zagraża powiatowi Płockiemu. Szybko zmierza w kierunku Wielkopolski, gdzie jest ponad 40 proc. polskich hodowli świń - poinformował starosta płocki, Michał Bieniek. Na terenie powiatu płockiego jeszcze nie ma problemu z ASF, ale nie wiadomo jaka będzie sytuacja w nadchodzących tygodniach.

Drogi powiatu płockiego są niszczone przez autocysterny którymi przewożone produkty z Orlenu. Mimo próśb o pomoc w sfinansowaniu częściowo remontu dróg PKN odmawia. Problemem jest także odór z kominów który odczuwalny na wsiach wokół kombinatu - mówił Lech Dąbrowski.

Poruszona była sprawa ubezpieczenia płodów rolnych. Jeśli ubezpieczy się od powodzi, a plony uszkodzi gradobicie to rolnik nie otrzyma ubezpieczenia.

Na koniec spotkania przekazano na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy tekst Konstytucji RP którą podpisali Adam Struzik, Jarosław Kalinowski, Mariusz Bieniek i Piotr Zgorzelski  

Piotr Zgorzelski przekazał na licytację WOŚP tekst konstytucji USA którą otrzymał od zagranicznego ofiarodawcy z autografem.

 

Konferencja prasowa Polskiego Stronnictwa Ludowego komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

SPOŁECZNE, MIASTO PŁOCK - więcej informacji