3°C rozproszone chmury

Konto BGŻOptima, dlaczego nieopłacalne. Moja opinia

JAK TEMU ZARADZIĆ, Konto BGŻOptima dlaczego nieopłacalne opinia - zdjęcie, fotografia

Dzisiejszy wpis chciałam poświęcić nieco innej tematyce. Otóż od dwóch miesięcy szukam sobie konta oszczędnościowego do systematycznego oszczędzania małych kwot co miesiąc.

W efekcie jednoznacznie mogę stwierdzić, że żadne konto oszczędnościowe w żadnym banku nie nadaje się do oszczędzania.

Gdy już myślałam, że w końcu jakieś sensowne znalazłam, czyli właśnie to z BGŻOptima to niestety również jego warunki mnie nie satysfakcjonowały. Nie, żebym oczekiwała jakichś kokosów, ale wszystkie te konta po prostu nie nadają się do systematycznego oszczędzania. Jeżeli ktoś korzysta z kont oszczędnościowych to nadal ponosi stratę.

Już wyjaśniam dlaczego. Otóż wszystkie te reklamowane konta oszczędnościowe są może względnie dobrze oprocentowane jak na dzisiejsze warunki, ale oprocentowanie to ma charakter promocyjny. Co to oznacza? To, że takie oprocentowanie jak w reklamie będziemy mieli przez góra 3 miesiące. Po czym konto przechodzi z oprocentowanie promocyjnego do oprocentowanie bazowego, które jest już bardzo niskie. Praktycznie w większości banków jest ono poniżej inflacji. Tym samym trzymając pieniądze na takich kontach po prostu tracimy na inflacji. Może mniej niż jakbyśmy trzymali oszczędności na zwykłym koncie osobistym w ogóle bez oprocentowania.

Konta w BGŻOptima jednak są nieco inaczej skonstruowane, co nie zmienia faktu, że również nie sprawdzą się do systematycznego oszczędzania. Najwyżej oprocentowanym rachunkiem w BGŻOptima jest konto Smart. Przy czym jego warunki są takie same jak pozostałych kont w BGŻOptima. Oprocentowanie również ma charakter promocyjny.

Różnica polega na tym, że promocyjne oprocentowanie na koncie Smart w BGŻOptima nie obowiązuje przez 3 miesiące od założenia konta, a według systematycznie odnawianych okresów promocji, które jednak dotyczą tylko nowych środków wpłaconych w czasie danego okresu promocji. Cała reszta leżakuje na koncie Smart oprocentowana według procentu bazowego, które jest również poniżej inflacji. Tym samym nie opłaca się trzymać pieniędzy na koncie Smart przez dłuższy czas. Dlatego BGŻOptima nie nadaje się do długookresowego oszczędzania podobnie jak cała reszta kont oszczędnościowych w innych bankach.

Nie twierdzę, że te konto jest całkowicie złe. Zakładając je można skorzystać z wysoko oprocentowanych lokat dla nowych klientów - Lokaty Bezkarnej i lokaty Bezkompromisowej. Można wybrać jedną lub drugą. Lepsza jest Lokata Bezkarna, bo jest wyżej oprocentowana. Jednak maksymalna kwota jaką można na niej umieścić to 20 tys. zł. Na Lokacie Bezkompromisowej można umieścić do 100 tys. zł, ale oprocentowanie jest już niższe. Poza tym obie te lokaty są tylko na 3 miesiące. Potem już nie ma co zrobić ze środkami ulokowanymi w BGŻOptimie - Warunki Lokaty Bezkompromisowej i Bezkarnej opisane w Antyhaczyku.

Konto Smart w BGŻOptima może być atrakcyjne dla osób, które po prostu chwilowo nie mają co zrobić z pieniędzmi i nie chcą ich trzymać na nieoprocentowanym koncie osobistym. Wtedy załapią się na promocyjne oprocentowanie przez krótki okres jako nowe środki.

Jednak nie udało mi się znaleźć ani jednego sensownego konta oszczędnościowego, które nadawałoby się do systematycznego oszczędzania w długim okresie czasu, a przecież taki jest chyba podstawowy cel posiadania konta oszczędnościowego.

Jedyny sposób na bezpieczne oszczędzanie i ochronę pieniędzy przed inflacją, to gromadzić niewielkie kwoty na kontach oszczędnościowych na przykład na koncie Smart BGŻOptima, a następnie zakładać z nich lokaty i przerzucać między różnymi bankami, które akurat w danym momencie oferują atrakcyjne lokaty.

JAK TEMU ZARADZIĆ, MIASTO PŁOCK - więcej informacji