13°C lekkie zachmurzenie

Krzyż „Pro Mari Nostro” dla płocczanina

Krzyż „Pro Mari Nostro” jest drugim – po „Pierścieniu Hallera” - honorowym odznaczeniem przyznawanym przez Ligę Morską i Rzeczną. Jego początki sięgają okresu międzywojennego.

W 1935 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych udzieliło ówczesnej Lidze Morskiej i Kolonialnej pozwolenia na ustanowienie i użytkowanie odznaki, a w dwa lata później wybrano w drodze konkursu projekt, którego autorem został Bolesław Surałło. Ustanowiono trzystopniową odznakę: krzyż złoty, srebrny i brązowy na błękitnej wstążce z dwoma podłużnymi paskami; krzyż łączą ze wstążką dwie kotwice. W centrum krzyża na tle czerwono-białym znajduje się czerwony znak LMiK. Ramiona krzyża zdobią wąskie paski błękitnej emalii, na rewersie umieszczono napis: Navigare necesse est. Oto co pisze Józef Wąsiewski autor wydanej w 2000 roku książki "Trzymajmy się morza": 
"8 lipca 1939 roku ukształtowała się Kapituła odznaki pod przewodnictwem płk Stefana Iwanowskiego, wiceprzewodniczącego Władysława Bystrowskiego i sekretarza Stanisława Różańskiego. Wobec znacznej liczby zgłoszonych wniosków zaplanowano kolejne posiedzenie, po którym przyjęte wnioski miały być skierowane do władz państwowych. Pierwsze nadanie odznaczeń planowano nie wcześniej niż na połowę listopada. Kapituła zebrała się ponownie 17 lipca, rozpatrując wnioski Okręgów o nadanie działaczom LMiK odznaczeń państwowych. Informowano równocześnie czytelników "Morza" oraz Okręgi, kiedy nastąpią pierwsze nadania. Przypominano zarazem, że zaakceptowane wnioski Kapituła kierować będzie do odpowiednich władz państwowych. W latach 90-tych Mieczysław H. Cieślak przedstawił nowy projekt odznaczenia "Pro Mari Nostro" wzorowany na przedwojennym. Różnice: złote obrzeże krzyża, na odznace metalowej litery LM, inny kształt kotwic oraz sposób zawieszenia na wstążce." 
Krzyż nadawany przez obecną Ligę Morską i Rzeczną jest odznaczeniem jednostopniowym.

 

Podczas uroczystości w Twierdzy Modlin w dniu 23 września Krzyż „Pro Mari Nostro” otrzymał kpt.ż.ś. Stanisław Fidelis.

pro marinari nostro - Dla naszych żeglarzy

 

Krzyż „Pro Mari Nostro” dla płocczanina komentarze opinie

  • gość kapitan - niezalogowany 2017-09-24 22:06:57

    Panu kpt. Stanisławowi szczerze się należał ! Gratulacje z Kędzierzyna -Koźla.

Dodajesz jako: Zaloguj się

SPOŁECZNE, MIASTO PŁOCK - więcej informacji