7°C słabe opady deszczu

Liturgia Wielkiego Piątku - Stanisławówka

W Wielki Piątek Kościół nie celebruje Eucharystii, lecz liturgię Męki Pańskiej. Podczas tej liturgii słuchamy narracji Męki Jezusa Chrystusa z Ewangelii św. Jana.

Liturgia rozpoczyna się w ciszy, procesją do ołtarza. Po dojściu do niego następuje Prostracja, czyli leżenie krzyżem przez kapłana, co jest wyrazem szczególnego uniżenia się wobec Boga. Podczas liturgii następuje także Adoracja Krzyża. Jest to jego uroczyste odsłonięcie, którego ksiądz dokonuje w trzech etapach. Z kolei po modlitwie po Komunii przenosi się Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego i wystawia do adoracji.

Liturgia Męki Pańskiej rozpoczyna się oddaniem czci ołtarzowi przez celebransa i asystujących, znakiem prostratio, czyli upadnięciem na twarz dla wyrażenia uniżenia przed majestatem Boga, który w swoim Synu podjął Mękę i Śmierć. Zostaje też tym samym wyrażona kruchość i przechodniość ludzkiej egzystencji. Jest to forma aktu pokutnego wyrażająca się w ciszy, czyli nieusprawiedliwianiu się, rezygnacji ze swoich racji i praw, a powierzeniu siebie Komuś Drugiemu 

„Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie człowieka, nasze zbawienie” i odpowiedź: „Pójdźmy z pokłonem”, czyli oddajmy cześć temu Chrystusowi, jest wezwaniem, by każdy z nas patrząc na znak widzialny męki Jezusa miał możność podczas adoracji krzyża zbliżyć się do Zbawiciela ze swoim krzyżem.

W uroczystej modlitwie powszechnej Kościół stara się w tym dniu pamiętać o wszystkich. W sposób szczególny wierni modlą się o zachowanie pokoju na świecie, za starszych braci w wierze - Żydów oraz rządzących państwami.

Liturgia Wielkiego Piątku - Stanisławówka komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

SPOŁECZNE, os.DWORCOWA - więcej informacji