13°C lekkie zachmurzenie

Mercedesem po Wiśle na ulicy Tumskiej

XV edycja imprezy Mercedesem po Wiśle w połowie czerwca odbywa się w Płocku. W sobotę 16 czerwca można było je spotkać podczas przejazdu ulicą Tumską.

Dzisiejsza kolekcja obejmuje zbiór 550 pojazdów. Wśród nich jest 350 samochodów osobowych, 140 aut wyścigowych i 60 pojazdów użytkowych marki Mercedes-Benz oraz jej poprzedniczek: Benz i Daimler. Kilkadziesiąt pojazdów podziwiano na płoxkiej starówce. Organizatorem, animatorem zlotu klasycznych Mercedesów jest od początku tj. od 2003 roku jest Maciej Kulas.

Samochody marki Mercedes mają swoją historię sięgająca blisko 200 lat, Tyle samo liczy ulica Tumska. To właśnie na ulicy Tumskiej wiele lat temu płocczanie zabierali swoje dzieci do słynnego Hortexu na lody Melba czy na niedzielne seanse do Kina Przedwiośnie. Także tu znajdowała się główna siedziba banku PKO, sklepy z odzieżą, elektroniką czy Dom Towarowy Centrum. Swoje usługi na Tumskiej oferowali szewcy, zegarmistrzowie czy optycy. Były tu także hotele czy restauracje a także słynny klub Metalowiec.

W ten sposób historia motoryzacji połączyła historię książęcego miasta Płock. Na pomysł użycia gwiazdy która jest symbolem marki Mercedes wpadli synowie zmarłego w 1900 roku Gottlieba Daimlera - Paul i Adolf. W latach 1872-1881 ich ojciec był dyrektorem technicznym w zakładach produkujących silniki w Deutz, w Kolonii. Nad drzwiami domu, który widniał na pocztówce przedstawiającej miasto, narysował ten właśnie znak, a na odwrocie napisał do żony, że kiedyś taka gwiazda wisieć będzie nad drzwiami jego własnej fabryki. Trzy ramiona odpowiadały marzeniu zmotoryzowania przestrzeni lądowej, powietrznej i wodnej.

Partnerami imprezy są Urząd Miasta Płocka i Mercedes- Benz Auto Forum, a sponsorem głównym firma Solumus. Zlot wspierają Mercedes- Benz Polska oraz Schamburg Watch. Portal NewsAuto.pl jest od wielu lat patronem medialnym.

Mercedesem po Wiśle na ulicy Tumskiej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

WIADOMOŚCI, os.STARE MIASTO - więcej informacji