3°C rozproszone chmury

Narodowe czytanie - "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego

Narodowe czytanie zapoczątkowano w roku 2012 z okazji 200-lecia tzw. Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję. W tym roku zaproponowano czytanie "Przedwiośnia" Stefana żeromskiego. Tytuł utworu należy rozumieć jako czas, w którym kształtowało się państwo polskie po okresie zaborów. Główny bohater mieszka w Imperium Rosyjskim. Rodzice zadbali o jego wykształcenie i zapewnienie mu miłości i wszelkich wygód.Wiedzę o Polsce czerpie z literatury pięknej. Wybuch I wojny światowej powoduje powołanie jego ojca do wojska. Jest zafascynowany rewolucją i manifestacjami. Kiedy matka umiera, z trudem odnajduję ojca i wspólnie podróżuję do Polski. Niestety,ojciec w drodze umiera i Cezary Baryka sam dociera do Warszawy którą znał z opowieści ojca, ale widok który zobaczył był odmienny - bieda i ubóstwo. Akcja utworu zawarta jest w latach 1914 - 1923.

Narodowe czytanie powinna zakończyć dyskusja o przesłaniu jaki ten tekst niósł w czasie kiedy był pisany i czy jest aktualny w czasie teraźniejszym.

Czy rozwój naszej Ojczyzny powinien być oparty na pracy i powolnych, rozważnych reformach.czy też na rewolucji w stylu bolszewickim, podkreślając przy tym ciężką sytuację robotników?.

Po raz siódmy odbyło się Narodowe Czytanie. Co po tym pozostało? - tylko zdjęcia. Wydaję się zatem zasadne by ten dzień zakończyła dyskusja, dlaczego dany utwór został zaliczony do kanonu literatury ojczystej i jakie niesie przesłanie na przyszłość.

Rok 2018 to nie tylko setna rocznica Niepodległości Polski, ale też jest to rok wyborów. Wszyscy winni odpowiedzieć na pytanie, czy jak Cezary Baryka zmieniać nasz kraj na pracy i rozważnych reformach, czy też jak student wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego, obdarzony świetną pamięcią, oczytany Antoni Lutek, który chciałby zmieniać kraj w stylu bolszewickim, podkreślajac ciężką sytuację robotników.

Dziś nie tęsknimy do szklanych domów. Szklane domy zamieniliśmy na ........ Na co zamieniliśmy szklane domy?

WIADOMOŚCI, MIASTO PŁOCK - więcej informacji