3°C rozproszone chmury

Narodowy Dzień Zwycięstwa

Od zakończenia II wojny Polska obchodziła 9 maja jako Dzień Zwycięstwa. Teraz to się zmieniło.

Narodowy Dzień Zwycięstwa to nowe święto. Liczy sobie zaledwie 3 lata! W Polsce obchodzimy je 8 maja. Upamiętnia zakończenie II Wojny Światowej w Europie. Sejm RP, 24 kwietnia 2015 roku, przyjął ustawę o Narodowym Dniu Zwycięstwa, która jednocześnie zniosła Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności. 

Pierwsze podpisanie kapitulacji hitlerowskich Niemiec nastąpiło nad ranem 7 maja 1945 roku w Reims w budynku, w którym rozlokował się sztab głównodowodzącego wojsk alianckich, gen. Dwighta Eisenhowera. W imieniu Niemiec dokument kapitulacji sygnował m.in. gen. Alfred Jodl w imieniu ówczesnego dowódcy Wehrmachtu, adm. Karla Doenitza. Wśród odbierających kapitulację był także reprezentant Armii Czerwonej gen. Iwan Susłoparow. Podpisany dokument wchodził w życie 8 maja o godz. 23.01. Drugi akt kapitulacji sygnowano w nocy z 8 na 9 maja 1945 roku w budynku znajdującym się na przedmieściu Berlina - Karlshorst. Ceremonia odbyła się w byłym kasynie oficerskim szkoły saperskiej w dzielnicy Berlina Karlshorst. Poza Keitlem jako przedstawiciele głównych rodzajów niemieckich sił zbrojnych kapitulację podpisali von Friedeburg i generał lotnictwa Hans-Juergen Stumpff. Kapitulacja III Rzeszy zakończyła działania wojenne w Europie. Nadal jednak toczyły się walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero jej kapitulacja - 2 września 1945 r. - była końcem II wojny światowej, która pochłonęła ponad 50 mln ofiar - poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych.

24 kwietnia 2015 roku Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą 8 maja będzie Narodowym Dniem Zwycięstwa, znosząc zarazem ustanowione dekretem Krajowej Rady Narodowej Święto Zwycięstwa i Wolności, które obchodzono 9 maja.

W Miejscach pamięci narodowej II wojny światowej odbyły się apele i składanie kwiatów przez szkoły. Uczczono pamięć poległych przy Płycie Nieznanego Żołnierza. Uroczystość przygotowała Szkoła Podstawowa nr 1 im. Braci Jeziorowskich. Kwiaty złożono również przed tablicą żołnierzy poległych na polu chwały i pomordowanych w II wojnie światowej (kościół pw. św. Stanisława Kostki).

Narodowy Dzień Zwycięstwa komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

SPOŁECZNE, MIASTO PŁOCK - więcej informacji