3°C bezchmurnie

ORLEN i WOPR zapraszają na bezpieczne kąpielisko do Grabiny

Kiedy: 2018-06-22 , godzina: 10:00 | Gdzie: Grabina

PKN Orlen - wiadomości ze Spółki , ORLEN zapraszają bezpieczne kąpielisko Grabiny - zdjęcie, fotografia

ORLEN z płockim WOPR już trzeci rok z rzędu zapraszają na wakacyjny wypoczynek na plaży w Grabinie.  Miejsce do wypoczynku popularnie zwane „Patelnią” otrzymało w tym roku status kąpieliska. Dzięki finansowemu zaangażowaniu koncernu zostało już przygotowane dla uczestników, woda przebadana, obszar przeznaczony do kąpieli wydzielony, a ratownicy wyposażeni w profesjonalny sprzęt. Nad bezpieczeństwem plażowiczów już od najbliższego piątku 22 czerwca do końca sierpnia po raz kolejny czuwać będą ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Płocka.

 

W ramach działań realizowanych w projekcie „Bezpieczne wakacje z ORLENEM” do dyspozycji ratowników będzie łódź wyposażona w silnik motorowodny oraz niezbędny sprzęt do udzielenia pierwszej pomocy. Ratownicy zostaną ponadto wyposażeni w profesjonalny sprzęt nurkowy (aqualung). Ustawiona zostanie także wieża obserwacyjna oraz zamontowane tablice informacyjne, w tym min. regulamin kąpieliska oraz tablica meteorologiczna. Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna zbadała stan wody i oceniła ją pozytywnie, nie zgłaszając żadnych uwag. Miejsce wypoczynku będzie strzeżone przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 10.00 do 18.00.

 

PKN ORLEN, jako główny sponsor płockiego WOPR oraz inicjator utworzenia bezpiecznego miejsca do wypoczynku nad wodą, dążył także do zmiany formy prawnej plaży „Patelnia”, z miejsca wykorzystywanego do kąpieli na „Kąpielisko”. Zmiana, poza podniesieniem prestiżu, wiąże się także z koniecznością podniesienia poziomu i sposobu funkcjonowania takiego miejsca. Dlatego też według nowej formuły „Kąpielisko” musiało zostać wyznaczone uchwałą rady gminy Łąck. Kolejne wymagania to także stworzony dla tego miejsca m.in. profil wody oraz uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego. Ponadto, zgodnie z nową formułą, z „Kąpieliska” zostanie zapewniony wywóz śmieci, dostęp do urządzeń sanitarnych i zaplecza rekreacyjnego oraz parking. Ustawiona zostanie również tzw. mała architektura, jak np. przebieralnie czy kosze na śmieci.

 

Wymagania wobec kąpielisk zaostrzyły się, gdy w 2012 r. w życie weszło rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych. Jednakże, dzięki współpracy płockiego WOPR z PKN ORLEN, począwszy od 22 czerwca plaża „Patelnia” w Grabinie zyskała status „Kąpieliska”, które - jak wynika z archiwalnych danych - miała przed co najmniej 15 laty.

 

W ciągu całego ubiegłego sezonu letniego w lipcu i sierpniu bezpieczeństwa w miejscu wykorzystywanym do kąpieli w Grabinie strzegło łącznie 12 ratowników pracujących rotacyjnie. Z danych wynika, że w słoneczne dni, w weekendy plażę odwiedzało około 3500 osób, a łącznie w ciągu całego ubiegłorocznego sezonu letniego miejsce odwiedziło nawet 55 000 plażowiczów.

 

Podstawą działań ratowników wodnych jest głównie prewencja. Dlatego też w ciągu całego ubiegłego letniego sezonu w Grabinie było kilkadziesiąt interwencji ratowników, które zapobiegły negatywnym skutkom. Zdaniem WOPR skuteczna prewencja i właściwa organizacja kąpieliska zapobiegły koniecznościom podejmowania jakichkolwiek akcji ratunkowych w wodzie. Przydatne w tym wypadku są m.in. regularne patrole prowadzone przez ratowników wzdłuż całej linii brzegowej jeziora oraz w niestrzeżonych miejscach zbiornika.

 

Plaża „Patelnia” położona nad jeziorem Górskim w miejscowości Grabina koło Płocka jest jednym z najchętniej wykorzystywanych miejsc do letniego wypoczynku przez mieszkańców Płocka i okolicznych miejscowości.

 

 

źródło

Obszar Komunikacji Korporacyjnej | Corporate Communication Area
PKN ORLEN S.A.
ul. Chemików 7, 09-411 Płock

PKN Orlen - wiadomości ze Spółki , MIASTO PŁOCK - więcej informacji