7°C słabe opady deszczu

Piety zaśpiewają w płockiej katedrze

Kiedy: 2018-03-16 , godzina: 19:00 | Gdzie: Płock

SPOŁECZNE, Piety zaśpiewają płockiej katedrze - zdjęcie, fotografia

W dniach 16-18 marca w płockiej Bazylice Katedralnej odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Muzyki Jednogłosowej. Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki już po raz dwudziesty czwarty zaprosi na trzy, pełne mistycyzmu koncerty. W tym roku festiwal odbędzie się pod tytułem „Śpiewajmy piety”. Prezentujemy wykonawców pierwszego koncertu.

Festiwal Muzyki Jednogłosowej od 1995 roku prezentuje najstarsze zabytki chrześcijańskiej kultury muzycznej, z pietyzmem przechowywane w zaciszu klasztornych bibliotek w różnych częściach Europy. Obok chorału gregoriańskiego, głównej i najstarszej formy muzycznej liturgii rzymskiej, w ramach wieczornych spotkań w katedrze płockiej słychać między innymi muzykę kościołów wschodnich.

Tegoroczna edycja poświęcona zostanie polskim śpiewom wielkopostnym, będącym wyrazem muzycznego i poetyckiego geniuszu, przywodzącego na myśl sztukę wokalną Środkowego Wschodu.

Podczas pierwszego koncertu (16 marca) zatytułowanego „Oberek śpiewak” wystąpi Mateusz Kowalski, któremu towarzyszyć będą Marcin Żytomirski (basetla) i Jakub Korona (bębenek).

Mateusz Kowalski to śpiewak i multiinstrumentalista, uczeń wiejskich muzykantów, współtworzących liczne zespoły praktykujące polską muzykę tradycyjną in crudo, czyli bez stylizacji.

Oberek-śpiewak to jedno ze zwyczajowych określeń mazurka w Radomskiem. Na tamtejszych terenach do dnia dzisiejszego zachowały się przekazywane w tradycji ustnej krótkie formy melodyczne.

Podczas koncertu usłyszymy podstawowy, instrumentalny skład polskiej muzyki nizinnej: skrzypce, basetlę i bębenek, a że nuta skrzypcowa bierze się ze śpiewu – też jednogłosowe, liryczne utwory wokalne.

XXIV Festiwal Muzyki Jednogłosowej – Śpiewajmy Piety odbędzie się w dniach 16-18 marca w Bazylice Katedralnej w Płocku. Koncerty odbywać się będą o godzinie 19. Wstęp bezpłatny.

Program festiwalu:

- 16 marca - Mateusz Kowalski, Marcin Żytomirski, Jakub Korona. Koncert pt. „Oberek śpiewak”.

- 17 marca - Adam Strug i Monodia Polska. Koncert pt. „Barokowe piety”.

- 18 marca - Justyna Czerwińska, Maria Puzynianka, Agata Wróbel. Koncert pt. „Płaczcie anieli”.

Organizatorami festiwalu są: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Urząd Miasta Płocka oraz Kuria Diecezjalna w Płocku.

Piety zaśpiewają w płockiej katedrze komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

SPOŁECZNE, os.STARE MIASTO - więcej informacji