3°C bezchmurnie

Płocczanie świętują niepodległość

WYSTAWY, Płocczanie świętują niepodległość - zdjęcie, fotografia

„Płocczanie świętują niepodległość” – plenerowa wystawa przygotowana w roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę pokazuje na 24 planszach historię świętowania 11 listopada w naszej Ojczyźnie i w Płocku od 1918 r. do 2017 r.

Na otwarcie wystawy z udziałem Andrzeja Nowakowskiego – Prezydenta Miasta Płocka zapraszamy na Stary Rynek w piątek 19 października 2018 r. o godz. 17.00. Wspólnie powspominamy listopadowe uroczystości z ubiegłych lat i zaprosimy do śpiewania pieśni legionowych.

Wystawa podzielona została na części: historyczną i współczesną. Prezentujemy zatem dokumenty od czasu zakończenia I wojny światowej i rozbrajania Niemców na płockich ulicach, poprzez relację z „Pamiętnika Płocczanki” Marii Macieszyny o pierwszych dniach niepodległości w Płocku, relacje z prasy płockiej i regionalnej z kolejnych jubileuszy aż do pierwszych lat II Rzeczypospolitej.


  W części „współczesnej”, która obejmuje lata od 1989  roku do roku 2017, zaprezentujemy zdjęcia z obchodów Święta Niepodległości w Płocku. 
Bogaty zbiór dokumentów życia społecznego w Książnicy oraz życzliwość wszystkich instytucji i osób prywatnych co roku włączających się w  obchody pozwoliła zgromadzić istny kalejdoskop obrazów z imprez niepodległościowych. Dzięki temu na wystawie mogliśmy pokazać kolejne edycje podwieczorku patriotycznego, biegu niepodległościowego, degustacji rosołu z gęsiny, występów muzycznych i inscenizacji teatralnych, festiwali, biwaków harcerskich i wielu, wielu innych przedsięwzięć. Fotografie dopełniają plakaty z programami obchodów, ulotki zachęcające do udziału w uroczystościach i zaproszenia na imprezy  towarzyszące.

Wystawa przygotowana została ze zbiorów: Archiwum Państwowego w Płocku, Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocienses, HZPiT im. Druha Wacława Milke „Dzieci Płocka”, Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego, Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Płocku,
Młodzieżowego Domu Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego w Płocku, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Towarzystwa Naukowego Płockiego, Urzędu Miasta Płocka oraz zbiorów prywatnych: Cezarego Supła oraz Jana Waćkowskiego.

WYSTAWY, MIASTO PŁOCK - więcej informacji