13°C lekkie zachmurzenie

Płock broni niezależnych sądów

Już od prawie dwóch lat wspólnie bronią prawa do sądów niezależnych od polityków. Od dziś, tj. 3 lipca zaczęła działać ustawa o Sądzie Najwyższym, Śędziowie Sądu Najwyższego będą usuwani, a zastąpią ich ci wskazani politycznych nominaci PiS z Krajowej Rady Sądownictwa.

Przed płockim sądami w poniedziałek i we wtorek wieczorem zgromadziło się ponad 60 osób, które - jak w całej Polsce - wyraziły swój sprzeciw wobec ustawy PiS. W poniedziałek został odczytany swoisty manifest :

Wolni obywatele i obywatelki wolnej Polski w wolnej Europie.

Z mocy pisowskiej niekonstytucyjnej ustawy o Sądzie Najwyższym, od 4 lipca 2018 roku, każdy nasz życiowy wybór może zostać zakwestionowany, odrzucony, unieważniony. I choć nadal wolno nam będzie wybrać np. Antka zamiast Barbary, zakupy zamiast mszy, demokratę w miejsce tyrana , czy schabowego w piątek, to każda taka decyzja będzie oceniana przez partię władzy. A kiedy jej funkcjonariusze zechcą uznać, że nasze wybory są niezgodne z ich widzeniem świata, to po prostu je unieważnią.{....}przedstawicieli nowej elity pisowskiego państwa uwierzyli, że im się należy. Uwierzyli, że wyłącznie oni są prawdziwym ciałem i krwią tego narodu i solą tej i tamtej ziemi. I tak bardzo zaufali we własną wielkość i nieomylność , że stracili rozeznanie rzeczywistości. Sukces ich oślepił, pazerność ogłuszyła. {....}ta  misternie na ślinę posklejana konstrukcja w pył się rozsypie. Wystarczy, że my zwykli szarzy obywatele uwierzymy we własną wartość i w twardość własną. Wystarczy, że my zwykli obywatele w obronie naszych praw i wolności, w obronie naszego człowieczeństwa wysypiemy się niezliczonymi kamykami na polską drogę.

Tak było w Płocku, a w Warszawie 

"Przysięgałam na konstytucję i muszę jej bronić, to jest mój honor. Przysięgając dodałam "Tak mi dopomóż Bóg", bo jestem wierząca. Tym bardziej muszę konstytucji przestrzegać." - mówi Gersdorf. Zgromadzenie skandują "Konstytucja! Konstytucja!". 

Treść przysięgi prezydenta RP

: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Przysięga może być złożona z dodaniem zdania "Tak mi dopomóż Bóg"
 

Płock broni niezależnych sądów komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

WYDARZENIA, MIASTO PŁOCK - więcej informacji