3°C rozproszone chmury

Podpatrzaone w Warszawie - domki dla owadów

Będąc w sierpniowy wieczór 2018 roku na warszawskim Powiślu przy skwerze Radiowej Rodziny Matysiaków, zauwazyłem na drzewach dziwne budowle. Zbliżyłem się do nich i wszystko się wyjaśniło - to domki dla owadów.

Pomysłodawcą takich budowli jest Maciej Ziemiański, który w warszawskiej prasie komentuje: Domki są przystosowane do wielu gatunków owadów, takich jak biedronki, chrząszcze czy motyle - mówi Ziemiański. Szczególnie pożyteczne są samotne pszczoły, które nie tworzą rojów i nie przywiązują się do roślin jednego gatunku, zapylają różne rodzaje. Z zapylonych kwiatów powstają owoce, a więc także nasiona. Te z kolei przyczynią się do zwiększenia bazy pokarmowej nie tylko owadów, ale też innych zwierząt miejskich, na przykład ptaków. Dzięki domkom owady będą miały szansę na egzystencję w mieście 

Domki dla owadów został zrealizowany w ramach budżetu partycypacyjnego.Koszt jednej działki z czterema domkami to 168 zł, a w całej Warszawie ma być ich ok. 1,5 tys. Są to wysokie na 30 cm drewniane budowle z nawiertami i daszkami, umocowane na drzewach. W takim domku owady mogą przetrwać nawet zimę. Pod każdym wykonawcy umieścili tabliczkę informacyjną o owadach, które mogą w nim zamieszkać zgodnie z założeniami wniosku.Projekt wygrał w aż dziewięciu dzielnicach i w dwudziestu regionach w ramach czterech kolejnych dzielnic..

Czy w Płocku mogą powstać takie domki? Warto podpatrywać innych i w najbliższej edycji płockiego budżetu obywatelskiego zaproponować na zielonych terenach w mieśćie podobne budowle. 

 

Podpatrzaone w Warszawie - domki dla owadów komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

SPOŁECZNE, MIASTO PŁOCK - więcej informacji