3°C rozproszone chmury

Podwieczorek patriotyczny przy pomniku Wacława Milke

W niedzielę 12 listopada br. Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna wspólnie z  Książnicą Płocką oraz Harcerskim Zespołem Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” zaprosili płocczan na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych podczas organizowanego już po raz piąty Podwieczorku Patriotycznego.

Dla wszystkich został  przygotowany śpiewnik z tekstami pieśni patriotycznych, gorąca herbata i ciasteczka marcelinki, białoczerwone wiatraczki i chorągiewki. Na śpiewnikach umieszczano okolicznościową pieczęć z okazji Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

„Marcelinki” to ciasteczka w kształcie kapelusza Marceliny Rościszewskiej (1875-1949), pedagoga i działaczki społecznej, która odznaczona została przez marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych za udział w obronie Płocka przed armią bolszewicką w 1920 r.

Podwieczorek patriotyczny rozpoczął "Mazurek Dąbrowskiego" z roku 1797. Tego roku Generał Jan Henryk Dąbrowski sformułował legiony we Włoszech .Zaśpiewano "Warszawiankę z roku 1831, pieśń napisana przez francuskiego poetę Casimir Delavigne  pod wpływem wydarzeń powstania listopadowego i "Rotę" z roku 1908, a następnie  pieśni Legionów Polskich a także z okresu drugiej wojny światowej. Podwieczorek patrriotyczny przy pomniku Wacława Milke na płockiej starówce zakończyła pieśń z roku 1988 "Niepodległa, niepokorna". jej autorem jest Janusz Szczepkowski, autor wielu tekstów piosenek. Melodię do pieśni Niepodległa, niepokorna skomponowała Elżbieta Szaniewska. Pieśń Niepodległa, niepokorna, znalazła się w zbiorze pieśni solidarnościowych.

To był już piąty płocki wieczór, dzięki któremu można było wsłuchać się w atmosferę wydarzeń czasów napoleońskich, powstań narodowych, czasu wojny do współczesności. Poczuć było Polskę poprzez powrót do przeszłości aż po teraźniejszość.

Podwieczorek patriotyczny przy pomniku Wacława Milke komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

SPOŁECZNE, MIASTO PŁOCK - więcej informacji