7°C słabe opady deszczu

POKiS - Piątek trzynastego z Tymonem Tymańskim

Kiedy: 2018-04-13 , godzina: 19:00 | Gdzie: POKiS

DOMY KULTURY, POKiS Piątek trzynastego Tymonem Tymańskim - zdjęcie, fotografia

Piątek trzynastego z Tymonem Tymańskim

Wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista, aktor – Tymon Tymański zagra w Płocku w ramach cyklu Alterstacja. Koncert odbędzie się w piątek 13 kwietnia o godzinie 19 w sali koncertowej Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Bilety w cenie 25 zł można kupić w Bileterii POKiS oraz na www.pokis.infoserw.pl.

Tymon Tymański to już legenda polskiej sceny alternatywnej. Urodził się w 1968 roku w Gdańsku, gdzie w wieku 8 lat rozpoczął naukę gry na gitarze klasycznej. Po kilku latach porzucił klasykę dla rock’n’rolla i założył swój pierwszy zespół – The Howling Dogs. W liceum prowadził nowofalową grupę SniSredstvom Za Uklanianie, która w 1988 roku przekształciła się w jazzowy kwintet Miłość z Tymonem Tymańskim na kontrabasie, Leszkiem Możdżerem na fortepianie, Mikołajem Trzaską i Maćkiem Sikałą na saksofonach oraz Jackiem Olterem na perkusji. Projekt okazał się najciekawszym jazzowym zjawiskiem polskiej sceny lat 90-tych. W 2001 grupa została uznana przez krytyków czasopisma „Jazz Forum” za najlepszą grupę dekady.

W latach 90. muzyk stworzył termin „yass”definiowany jako osobny styl w muzyce, będący swoistym konglomeratem różnych stylów, łączącym elementy współczesnej muzyki improwizowanej, jazzu, punk rocka i folku.

W 1998 roku została wydana pierwsza płyta grupy Kury, natomiast w 2002 roku Tymański powołał do życia zespół Tymon & The Transistors.Wielkim sukcesem grupy okazała się ścieżka dźwiękowa nagrana do filmu „Wesele” Wojtka Smarzowskiego.

W roku 2007 we współpracy z producentem filmowym Maciejem Chmielem i literatem Jackiem Dehnelem, Tymański utworzył dziennikarski tercet firmujący kulturalno-informacyjną aktywność programu „Łossskot” produkcji TVP 1. W 2014 Tymon spróbował swoich sił w roli scenarzysty, podczas produkcji musicalu „Polskie gówno” powstałego w wyniku jego kooperacji zTransistorami i reżyserem Grzegorzem Jankowskim.

W lutym 2017 roku odbyła się premiera siódmego albumu zespołu Tymon & The Transistors „Zatrzymaj Wojnę!”. Płyta zawiera dziesięć utworów o tematyce antywojennej, napisanych przez głośnych autorów polskich i rosyjskich takich jak Bułat Okudżawa, Włodzimierz Wysocki, zespół Republika czy Brygada Kryzys. Do nagrania albumu grupa zaprosiła m.in. Natalię Pikułę, Olafa Deriglasoffa czy Romana Puchowskiego.

W zeszłym roku Tymon Tymański wraz z synemwziął udział w głośnym show produkcji TVN „Azja Express”.

Tymon Tymański z zespołem zagra w sali koncertowej Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki w piątek 13 kwietnia o godzinie 19. Bilety w cenie 25 zł można jeszcze kupić w Bileterii POKiS (ul. Tumska 9a) oraz na stronie www.pokis.infoserw.pl.

POKiS - Piątek trzynastego z Tymonem Tymańskim komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

DOMY KULTURY, MIASTO PŁOCK - więcej informacji