13°C lekkie zachmurzenie

Poznaj historię miasta w którym mieszkasz

WIADOMOŚCI, Poznaj historię miasta którym mieszkasz - zdjęcie, fotografia

Zwiedzamy Płock. Płock najlepiej zwiedzać w ciepłej porze roku, kiedy wszystko pokryte świeżą zielenią, bo wtedy Płock przedstawia się najładniej, a także podczas wysokiego stanu wody na Wiśle, bo wtedy najłatwiejsza komunikacja z Płockiem parostatkami, zarówno przez Warszawę jak i Włocławek (a więc w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, a nawet wrześniu). 

Rozpoczynamy ją od przystani parostatku drogą, jaką odbywa pieszy podróżny, wchodząc do miasta. Kierujemy się w stronę schodów kamiennych, szerokich, wygodnych, zbudowanych w r. 1885 kosztem 4 tysięcy rubli. U stóp schodów przeszło stustopniowych, ocienionych aleją drzew, widzimy na prawo podmurowany bulwar, nazwany przez magistrat bulwarem Nejdharta, przy nim, trzeci od brzegu, okazały dom i kantor żeglugi znanego przemysłowca Stanisława Górnickiego, nieco zaś wyżej widne zdała budynki dawnych żup solnych. Wszedłszy na schody, jesteśmy na ulicy Mostowej. Przed nami nawprost leży górzysty park — plac Ewangielicki z kościołem na szczycie. U stóp góry, wśród zieleni stoi figura Matki Boskiej z piaskowca, wzniesiona przez przemysłowca St. Górnickiego na pamiątkę ocalenia, gdy, przeprawiając się przez Wisłę, uniesiony przez krę, szczęśliwie wyratował się z niebezpieczeństwa.

Tymi słowami dawniej zachęcano turystów i mieszkańców książęcego miasta Płock do poznawania jego historii, zabytków i urokliwych miejsc. Dziś nie ma już dawnej przystani o którą zabiegali w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego płocczanie, O bulwarze Nejdharta niewielu płocczan wie, gdzie się znajdował?.

Plock zmienia się z dnia na dzień, z roku na rok. Pozostają zapisane wspomnienia w przewodnikach i pamętnikach, pozostają w pamięci turystów i zwiedzających z przewodnikami wspomnienia dawnych dziejów książęcego miasta. 

W dawnym przewodniku wydanym nakładem TNP w drukarni B-ci Detrychów w końcowym akapicie autor pisał:

Urok płockiego krajobrazu jest tak wielki, że kto raz z bliska słuchał pluskania fal Wisły i oddychał świeżością jej tchnienia, kto, wskrzeszając myślą przeszłość Płocka, błądził okiem po ślicznych linjach wzgórz i wieżyc, ten nie zapomni nigdy tego starożytnego, pełnego powagi. wdzięku i poezji  grodu.

Popularną ostatnimi czasy metodą poznawania miast są spacery, organizowane przez miejskich przewodników. Praca przewodników najczęściej kojarzy nam się z oprowadzaniem turystów po miejscach im kompletnie nieznanych. Jednak coraz częściej możemy na naszych ulicach spotkać wycieczki złożone z mieszkańców, którzy przy pomocy innych, chcą lepiej poznać swoje miasto. W ciągu całej trasy takiego spaceru, można poznać ogromny fragment historii, która na co dzień nas otacza.

Projekt „Odkryj z nami Płock” realizowany jest nieprzerwanie przez Płocką Lokalną Organizację Turystyczną od 2011 roku. Każdorazowo dofinansowywany jest przez Urząd Miasta Płocka. W tym roku został także objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego

To już osiem lat projektu "Odkryj z nami Płock". Płocczanie chętnie odkrywają na nowo miejsca które znają, które każdego dnia obojętnie mijają. Poznają historię miejsca w którym przyszło im żyć.

Poznaj i "Ty" historię miejsca w którym mieszkasz

 

 

Poznaj historię miasta w którym mieszkasz komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

WIADOMOŚCI, MIASTO PŁOCK - więcej informacji