10°C całkowite zachmurzenie

Próchnica i jej wpływ na stan zębów

Próchnica zębów to przypadłość cywilizacyjna, która dotyczy prawie całej społeczności. Jedzenie słodyczy, nadużywanie cukru oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej to najszybszy środek na powstawanie próchnicy. Przedstawiamy czym jest ta dolegliwość, jak ją leczyć i co robić żeby jej zapobiegać.

Kiedy powstaje próchnica?

Próchnica zębów jest wynikiem występowania paru istotnych składników: bakterii wytwarzających biofilm, nadmiaru cukrów obecnych w diecie, nieprawidłowej higieny i braku kontroli stomatologicznej.

Bakterie

Próchnica głównie dotyka dzieci, których dieta jest bogata w słodkości. Bakterie żyją w płytce nazębnej. Tam z dostarczanych w diecie cukrów wydzielają kwasy uszkadzające twarde tkanki zębów – mechanizm ten nazywa się demineralizacją. Bakterie próchnicotwórcze świetnie czują się w środowisku niskiego pH, które jest szkodliwe dla różnych typów bakterii.

Cukry

Cukry znajdujące się w naszej diecie stanowią doskonałą odżywkę dla bakterii. Już po paru minutach od ich zjedzenia, pH w jamie ustnej spada poniżej odpowiedniego dla naszego zdrowia poziomu. Nim jedzenie zostanie usunięte z jamy ustnej, a kwasy zneutralizowane przez ślinę do wartości bezpiecznego pH, minie nawet 30-60 minut niekorzystnego oddziaływania na zęby. Istotną funkcję ma także gęstość spożywanych posiłków. Im bardziej gęste i zawiesiste, tym okres ich zalegania w ustach oraz działania kwasów będzie dłuższy.

Należałoby pamiętać, iż przesadna dawka cukrów w diecie oddziałuje nie wyłącznie na powstawanie próchnicy, a dodatkowo podwyższa zagrożenie otyłości, cukrzycy, dolegliwości sercowo-naczyniowych i wielu różnych dolegliwości cywilizacyjnych.

Czystość oraz kontrola stomatologiczna

Niektórzy są szczególnie wrażliwi na próchnicę, inni mniej. Zależy to od jakości i budowy zębów, a dodatkowo ilości produkowanej śliny, jaka odgrywa istotną funkcję w przeciwdziałaniu próchnicy. Istnieje centrum pierwiastków mineralnych, dzięki jakim mechanizmy demineralizacji tkanek twardych zęba wywołane spadkiem pH środowiska stają się odwracalne.

Bakterie lubią zamieszkiwać strefy między-zębowe. To miejsca ciężko dostępne w standardowej higienie jamy ustnej. Stąd obok codziennego mycia zębów, należałoby dodatkowo sięgać po różnego typu przybory stomatologiczne. Świetnie sprawdzają się nitki, szczoteczki między-zębowe i płyny do płukania jamy ustnej. Polecamy także konsultacje u specjalistę stomatologa, który przeprowadzi piaskowanie i skaling.

Jak przeciwdziałać próchnicy?

Mamy duży wpływ na kondycję naszej jamy ustnej. Oto parę skutecznych środków na przeciwdziałanie próchnicy:

  • częsta i precyzyjna higiena jamy ustnej
  • fluoryzacja zębów
  • regularne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym
  • pobudzanie wytwarzania śliny po posiłkach, np. gumy do żucia
  • stosowanie zbilansowanej diety z obniżeniem cukrów prostych

Zadbaj o własne zęby, żeby mieć ładny oraz zdrowy uśmiech na długie lata !

Artykuł powstał we współpracy z http://www.leszno-stomatolog.pl/wybielanie-zebow-leszno/

 

JAK TEMU ZARADZIĆ, MIASTO PŁOCK - więcej informacji