Profilaktyka chorób oczu — co doradza okulista z Poznania?
Narząd wzroku może być trapiony przez różnego rodzaju problemy, związane nie tylko z widzeniem. Przeczytaj tekst, by dowiedzieć się, jak zadbać o swoje oczy i cieszyć się doskonałym wzrokiem do późnej starości.
Wzrok w niebezpieczeństwie!
Uznaje się, że wiek, w jakim pogorszenie się wzroku staje się naturalną konsekwencją upływu czasu, to 40 lat. Można jednak wiele zrobić, by widzieć świetnie do późnej starości. Niestety, obecnie obserwuje się zupełnie odwrotne zjawisko — problemy z widzeniem mają coraz młodsze osoby, a co więcej, w wielu przypadkach nie są one diagnozowane ani korygowane. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać oczywiście w ciągłym korzystaniu z ekranów. Wpatrywanie się w ekran komputera, telewizora czy smartfona to dla większości osób norma przez większą część dnia, a na efekty nie trzeba długo czekać.
Chcąc się przed tym bronić, należy:
- zminimalizować czas korzystania ze sprzętów z ekranami, np. zamiast oglądania telewizji wybrać inną rozrywkę, czytać książki papierowe zamiast e-booków — chodzi o ochronę wzroku przed oddziaływaniem niebieskiego światła,
- zmniejszyć jego ilość i wpływ poprzez korzystanie ze specjalnych ekranów, okularów z powłoką antyrefleksyjną czy aplikacji,
- unikać korzystania z ekranów po zmroku i kiedy są one jedynym źródłem światła — jest to najbardziej szkodliwe dla wzroku zachowanie.
Profilaktyka chorób oczu
Niebezpieczeństwa dotykające narządu wzroku to nie tylko kłopoty z widzeniem, ale też choroby związane z gałkami ocznymi, jak zespół suchego oka, spojówkami (stany zapalne), a nawet powiekami (np. gradówka). Jak doradza specjalista z Poznania, w profilaktyce chorób oczu duże znaczenie ma także zachowywanie higieny (należy unikać pocierania oczu palcami w ciągu dnia, gdyż mogą nie być najczystsze) oraz stosowanie kropli nawilżających, odbudowujących film łzowy, gdy zachodzi taka potrzeba.