7°C słabe opady deszczu

Rozmowy o Polsce z Barbarą Nowacką

Na zaproszenie stowarzyszenia Wolne Miasto Płock przyjechała działaczka społeczno-polityczna, feministka, Barbara Nowacka. Spotkanie, na które przyszło ponad sto osób odbyło się w Domu Broniewskiego. W lipcu 2017 została pełnomocnikiem komitetu „Ratujmy Kobiety 2017”, postulującego projekt ustawy m.in. liberalizującej ustawodawstwo dotyczące aborcji i wprowadzającej ograniczenia w organizowaniu zgromadzeń przeciwnych ustawie.

Rozmowy o Polsce rozpoczęło pytanie o prawach kobiet. - Prawo w państwie, w którym ja bym chciała, żeby było, zakłada, że mając wszelkie możliwe narzędzia, dostęp do lekarza, edukacji, taniej antykoncepcji każda z kobiet wie, co jest dla niej najlepsze, jakiego wyboru ma dokonać, a każdy w duchu zostaje ze swoim dylematem lub jego brakiem. Widoczne zdjęcia z aborcji nie powinny być umieszczane w pobliżu szkół, przedszkoli, ale przede wszystkim szpitali w których odbywa się aborcja. Dla kobiet to trudna decyzja i dramat. 

- Powinniśmy dać ludziom poczucie, że w naszym kraju możemy czuć się wolni, godni i bezpieczni. Ażeby to osiągnąć, trzeba dać im dobrą szkołę, która da prawdziwą wiedzę: o biologii, historii, która da narzędzia, byśmy mogli odnaleźć się na rynku pracy. W nadchodzących wyborach polska lewica powinna stawiać głowny nacisk na wartości a nie na populistyczne hasła, których spełnienie jest trudne do realizacji.

Trzeba edukować młodych ludzi i zaproponować im coś innego niż chodzenie w marszach tzw. patriotycznych na których mogą krzyczeć wulgaryzmy i obrażać innych ludzi. Odtworzyć powinno się kluby młodzieżowe w których jak to było kiedyś proponowano zainteresować krótkofalarstwem, tańcem, modelarstwem, czytelnictwem etc.

 - Dzisiaj nie wypowiemy konkordatu, ale zrobimy to, jak dojdziemy do władzy.trzeba wyprowadzić religię ze szkół, ponieważ szczególnie w małych miejscowościach katecheci zbyt mocno ingerują w nauki innych przedmiotów, jak również wprowadzić projekt świeckości urzędów - mówiła Barbara Nowacka.

- Polska lewica powinna pójść w najbliższych wyborach w dwóch blokach liberalno-lewicowym i konserwatywno-liberalnym. 

Rozmowy o Polsce z Barbarą Nowacką komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

SPOŁECZNE, MIASTO PŁOCK - więcej informacji