3°C rozproszone chmury

Rozważania po Narodowym Czytaniu

Dziś nie tęsknimy do szklanych domów. Szklane domy zamieniliśmy na ........ Na co zamieniliśmy szklane domy?. Tak zakończyłem poprzedni tekst zainspirowany przypomnieniem utworu Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie". Do napisania kolejnego tekstu zainspirowała mnie wypowiedź Cezarego Supła dla TVP3 do "Kuriera Mazowieckiego". który powiedział:  "historię należy pamiętać i historię należy rozumieć".

Co chciał przekazać autor w "Przedwiośniu"? - tradycyjne pytanie w szkole Szklane domy były symbolem nadziei i marzeń  o wolnej i rozwijającej się Polsce, po wielu latach niewoli, Odrodzona ojczyzna była idealna, by dzięki postępowi technicznemu szybko się rozwijała i bogaciła. Dzięki temu miało powstać społeczeństwo równe, sprawiedliwe, bez obszarów nędzy i biedy oraz poniżenia. Taki obraz o Polsce przekazywał Cezaremu Baryce jego ojciec, Seweryn. Kiedy głowny bohater wrócił do Polski przekonał się, że wizje ojca są jedynie mrzonkami, a rzeczywistość jest inna.

Coraz częściej i głośniej słyszymy o szklanych domach od osób których w październiku będziemy wybierać w wyborach samorządowych, Licytowanie się kto co zbuduje. Ile przybędzie dróg, szkół, przedszkoli, szkół. darmowowa komunikacja, 500 czy 1000 złotych, etc, etc.

Zbudujemy nowy dom, szklany dom.  Dom nowoczesny i funkcjonalny, higieniczny, piękny – ich kolor zależał będzie od okolicy, w jakiej będzie budowany. Będą więc domy białe, różowe, jasnozielone, w odcieniu fioletu lub nasturcji.

Marek Sochacki, kompozytor i piosenkarz napisał wiersz: A gdy wreszcie mieć będziemy własny dom; Najpiękniejszy ze wszystkich nam znanych; Posadzimy drzewa blisko gdzieś; By się dzieci mogły pod nim bawić; Mocne ściany pewnie nas osłonią; Od złych wiatrów, dach od niepogody; Ciepły i bezpieczny ten-nasz dom; Mocno w naszej wyobraźni stoi;My uparcie budujemy z tafli snu, Szklane domy 

Lubimy marzyć, często marzenia urealniamy, ale częściej zostają zawsze marzeniami. W październiku ponownie rozpoczniemy budowę domu. 

Historię należy pamiętać i historię należy rozumieć - Zbudujmy dom na trwałym i konkretnym fundamencie, a najlepiej na 100 konkretach.

wykorzystano "opracowanie lektur"

 

WIADOMOŚCI, MIASTO PŁOCK - więcej informacji