7°C słabe opady deszczu

Ścieżek rowerowych coraz więcej

WIADOMOŚCI, Ścieżek rowerowych coraz więcej - zdjęcie, fotografia

R1 to magistrala rowerowa w Płocku od skrzyżowania ul. Wyszogrodzkiej z al. Armii Krajowej przy Galerii Wisła przez al. Piłsudskiego i al. Jachowicza do al. Kobylińskiego, gdzie połączy się z istniejącą tam już ścieżką. Jadąc z Podolszyc w kierunku miasta pomkniemy prawą stroną jezdni. Nareszcie Płock zyska trasę, która połączy dwa krańce miasta i będzie biec przy głównej arterii miasta. Tym samym posłuży ona nie tylko rekreacyjnym przejazdom do galerii handlowych lub do Jaru Brzeźnicy (który być może także doczeka się modernizacji), ale przede wszystkim będzie stanowić alternatywę dla osób dojeżdżających do pracy.

Szlak oznaczony symbolem R-17 ma długość 2,8 km. Zaczyna się przy ogrodzie zoologicznym i biegnie przez ulicę Grabówka do Mostu Solidarności. Drugi szlak oznaczony symbolem R-32 ma długość 7,8 km. Biegnie od Mostu Solidarności, przez drogę techniczną i ulice osiedlowe na osiedlu Ciechomice do drogi rowerowej w ul. Kutnowskiej.Do czerwca 2012 r. Płock posiadał 12,65 km dróg rowerowych. Do końca 2012 r. zostało oddanych do użytku 8 km dróg rowerowych o nawierzchni asfaltowej, wykonanych zgodnie z zaleceniami holenderskiej organizacji standaryzacyjnej CROW

Trwa budowa ścieżki rowerowej na ul. Mickiewicza i Tysiąclecia, powstająca w ramach programu mobilności miejskiej. Droga będzie miała długość około 2 kilometrów. Kosz budowy: 15.375.000,00 zł. Do końca 2017 roku było 12775 metrów ścieżek tylko dla rowerów.

W Biuletynie Informacji Publicznej kilka dni temu ukazała się kolejna interpelacja: W związku z bardzo rozwijającym się ruchem rowerzystów na terenie Płocka widzę potrzebę wytyczenia pasa rowerowego na ul. Tumskiej. Obecnie rowerzyści pokonują deptak wykorzystując do tego całą jego szerokość. Uważam, że wytyczenie pasa rowerowego znacznie poprawi bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów we wspomnianym miejscu.

Ścieżki rowerowe są potrzebne, potrzebne by połączyć miasto z ościennymi gminami. Płock jest na tyle ciekawym miastem by poznawać go nie tylko na rowerze, ale też podczas spacerów. Nie poznamy miasta ścigając się na rowerze. Warto zostawić rower gdzieś dalej by przejść kilometr lub dwa. aby zobaczyć, że są w mieście restauracje, muzea, parki i ... historia. aby ujrzeć jego urok.

Zostawmy płocką Starówkę bez rowerów by zobaczyć jak pięknie wyglada rzeka Wisła. Czy naprawdę potrzebna jest kolejna ścieżka na Tumskiej lub Grodzkiej?

Moda na budowę ścieżek rowerowych trwa. Niebawem będziemy je budować do każdego bloku, do każdego budynku. 

WIADOMOŚCI, MIASTO PŁOCK - więcej informacji