0°C bezchmurnie

Suweren czy suzeren? - Łańcuch światła

SPOŁECZNE, Suweren suzeren Łańcuch światła - zdjęcie, fotografia

W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny, odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie,my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, - Tymi słowami zaczyna się Preambuła do Konstytucji RP.

Wg encyklopedii słowo suweren znaczy władca. Podmiot sprawujący władzę zwierzchnią nazywamy suwerenem. Suwerenność państw jest jednym z podstawowych terminów prawa międzynarodowego. Oznacza ona niezależność państwa, wyrażającą się w posiadaniu osobowości prawnej, stanowiącej najwyższą władzę na danym terytorium.

Na lekcjach Wiedzy o społeczeństwie nauczyciel tłumaczył uczniom: To nie przedstawiciele narodu są władzą zwierzchnią narodu, tylko naród jest władzą zwierzchnią dla swoich przedstawicieli. To nie posłowie i senatorowie są suwerenem polskiego państwa. Suwerenem polskiego państwa, jego panem politycznym, jest polski naród, polskie społeczeństwo narodowe. I to suweren, czyli my, obywatele polscy.

Przed sądami w Polsce protestuje suweren który jest obywatelem obywatelskim przeciwko proponowanym przez Rząd zmianom w sądownictwie.

Obserwując od kilku miesięcy protesty przed sądami można dojśc do wniosku, że ponownie wracamy do czasów średniowiecza kiedy suwerenem był władca a nie naród jak zapisano w preambule do Konstytucji RP.

Naród staje się suzerenem jak wtedy, kiedy obowiązaywał ustrój lenny, w którym wyżej w hierarchii stał wasal niż chłop. To już nie jest demokracja - demos, co znaczy lud oraz kratos – władza. Demokracja jest formą ustroju politycznego, w której obywatele (naród) sprawują rządy bezpośrednio albo też za pomocą wybranych przez siebie przedstawicieli.

 

 

Suweren czy suzeren? - Łańcuch światła komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

SPOŁECZNE, MIASTO PŁOCK - więcej informacji