10°C bezchmurnie

Sytytuacja polskiej wsi na konferencji prasowej PSL

– Ten budżet jest katastrofalny dla Polski. Zgoda rządu PiS na tak ostre cięcia będzie oznaczała zdradę polskiej racji stanu. Nie możemy do tego dopuścić – alarmują ludowcy w całej Polsce. – PiS obiecywało rolnikom podwyżkę dopłat, a teraz okazuje się, że zostaną obcięte – mówił w Sejmie lider ludowców.

Konferencja Prasowa Polskiego Stronnictwa Ludowego w Płocku była poświęcona aktualnym problemom społecznym, gospodarczym i politycznym. W konferencji udział wzieli: Wanda Barbara Smożewska - Prezes Stowarzyszenia Obrońców Doliny Iłowsko- Dobrzykowskiej, Mariusz Bieniek- Starosta Płocki,  Lech Dąbrowski - Przewodniczący Rady Powiatu Płockiego, Tomasz Kominek - Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Płocku. Głównym tematem konferencji była stytuacja polskiej wsi, która dotyczy utraty ponad 5 mld euro dopłat z UE.

Tracimy miliardy euro z UE. Za błędy PiS zapłaci polska wieś! Ponad 5 mld euro stracą polscy rolnicy w nowym budżecie Unii Europejskiej – wynika z wyliczeń ludowców. Za awanturniczą politykę PiS  w Europie najwyższą cenę zapłaci polska wieś.mówił Piotr Zgorzelski. 

Zaproponowane kwoty z UE w nowej perspektywie są niezadawalające. Rolnik polski martwi się o swoją przyszłość. Coraz trudniej znaleźć pracownika.  Od nowego roku zwiększy się płaca minimalna a Rząd wprowadza jeszcze opłatę emisyjną. Praca polskiego rolnika jest coraz mniej opłacalna. Warto zaznaczyć, że obecnie i tak około 55 proc ceny litra paliwa, to podatki i akcyza. Marża to tak naprawdę tylko 4 proc ceny. Aż 33 proc. stanowi akcyza, 41 proc. to koszt zakupu w rafinerii, 3 proc, to opłata paliwowa i 19 proc. podatek VAT. 
 

Warto wiedzieć, że małe gospodarstwa to nie tylko problem Polski – obecnie liczba gospodarstw poniżej 5 ha jest w całej UE prawie taka, jak pozostałych (3,43 mln gospodarstw ma mniej niż 5 ha, 3,29 mln – mieści się między 5 a 250 ha, a tylko 0,08 mln liczy ponad 250 ha – właśnie taką statystykę przedstawiono, z rozpiętością 5-250 ha). 80 proc. gospodarstw otrzymuje tylko 20 proc. z puli dopłat, a 20 proc. gospodarstw bierze aż 80 proc. z tej puli.

WPR sprzyja więc obecnie dużym gospodarstwom. Czy w nowej WPR przypadkiem nie okaże się, że wspólne cele mogą zrealizować zwłaszcza te duże podmioty, że to one są „prawdziwymi rolnikami”?

więcej w załącznikach - szt.2Sytytuacja polskiej wsi na konferencji prasowej PSL komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

SPOŁECZNE, MIASTO PŁOCK - więcej informacji