11°C rozproszone chmury

Teatr w Płocku z Fundacją Obserwatorium

Teatr w Płocku rozpoczął nowy sezon.W tym roku, jak ponformował na konferencji prasowej w teatralnej bibliotece dyrektor Marek Mokrowiecki spotkamy osoby z Fundacji Obserwatorium. Celem Fundacji jest m.in. udział w badaniach naukowych w dziedzinie kultury, edukacja na rzecz upowszechniania kultury w społeczeństwie. Preferencje widzów będą badane poprzez wypełnianie ankiet przed spektaklem. Marek Mokowiecki, ma nadzieję, że dzieki temu mieszkańcy Płocka, częściej odwiedzać będą teatr w Płocku. Fundacja Obserwatorium wspólpracować będzie z płockim teatrem w ramach projektu „Uczelnie dla instytucji kultury”, skierowanego do wszystkich publicznych instytucji kultury województwa mazowieckiego. Projekt jest współfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”. 

W konferencji prasowej udział wzięli przedstawiciele Fundacji Obserwatorium,  kulturoznawcy: dr. Mateusz Skrzeczkowski i  Anna Szczeblewska.

Płocki teatr ma bogatą tradycję. Pierwszy budynek teatralny został oddany do użytku w 1812 roku i znajdował się na skarpie wiślanej. Niestety nie przetrwał lat wojennych i w 1940 roku został zburzony przez hitlerowców. Przez wiele lat miasto nie posiadało teatru. Dopiero w 1975 roku został otwarty nowy teatr przy Nowym Rynku 11 w budynku domu kultury Petrochemii. W 1980 roku otrzymał imię Jerzego Szaniawskiego. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, którego przewodnim motywem jest 100-lecie niepodległości, 15 września o godz. 17,00 w teatralnym "Piekiełku", będzie można spotkać osoby, które teatr płocki tworzyły i pracowały.

 Premiera sezonu 2018/2019 jest sztuka "Gwiazdy rdzewieją na dnie Wisły" Bohdana Urbankowskiego, napisana specjalnie dla naszego Teatru z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości opowiada dzieje wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Cud nad Wisłą, obrona Płocka – to główne wątki dramatu. Występują w nim postaci historyczne na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Wydarzenia historyczne śledzimy poprzez losy trzech młodych oficerów i ich narzeczonych. "Gwiazdy rdzewieją na dnie Wisły" wyreżyserował Marek Mokrowiecki, a scenografię przygotował Krzysztof Małachowski. 

 PATRIOTYZM JAKO DZIEŁO SZTUKI - sesja naukowa poświęcona twórczości Bohdana Urbankowskiego przygotowana przy współudziale Towarzystwa Naukowedo  Płockiego 10 października o godz. 19,00 

22 września o godz. 19.00 zapraszamy do Sierpca. Przy ulicy Stefanii Sempołowskiej, w ruinach XIV-wiecznego kościoła, wystawimy "Dziady" w reżyserii Marka Mokrowieckiego., natomiast 18 paźdzziernika o godz. 19,00 na głownej scenie zostanie przypomniane widowisko "Na Wiśle śpiewają oryle"

PKN Orlen został mecenasem płockiego teatru. Mecenat polega na wsparciu finansowym działalności merytorycznej przez cały rok.

 

WIADOMOŚCI, MIASTO PŁOCK - więcej informacji