7°C słabe opady deszczu

Ubezpieczenia samochodowe OC / AC droższe z roku na rok

Każdy posiadacz samochodu na pewno zauważył, że jego polisa co roku jest droższa. Dlaczego tak się dzieje? Towarzystwa ubezpieczeniowe tłumaczą podwyżki cen ubezpieczeń faktem, że rosną koszty wynikające z wypłat odszkodowań.

Z pewnością poniekąd tak jest. Można też dostrzec w tym wszystkim pewien schemat, a w zasadzie strategię. Otóż od kiedy Pamiętam ubezpieczenie AC i OC na samochód co roku zawsze przychodzi droższe. Owszem, inflacja wzrost cen etc. Nie byłoby w tym może nic dziwnego do póki podwyżka ceny ubezpieczenia nie wynosi 2,5% a 25%. Największe skrajności są w przypadku samochodów w leasingu, gdzie o ile w pierwszym roku spłacania leasingu ubezpieczenie jest względnie tanie, to w drugim lub trzecim potrafi wzrosnąć nawet o 50% (w skrajnych przypadkach oczywiście). Prywatny posiadacz samochodu również niestety odczuwa skutki wzrostu cen ubezpieczeń.

Można owszem wypowiedzieć umowę z końcem okresu ubezpieczenia i zmienić ubezpieczyciela. Jednak szukając alternatywy szybko przekonamy się, że konkurencyjne oferty są na tym samym poziomie lub nawet wyższe. Toteż nie za bardzo mamy wyjście i musimy zapłacić przynajmniej ubezpieczenie OC, które jest w Polsce obowiązkowe.  

Warto jednak nie być w gorące wodzie kąpanym i nie opłacać odrazu druczku, który nam wysłano, tylko przedzwonić do ubezpieczyciela zapytać, czy nie ma jakichś zniżek, np. za płatność kartą (które są dość częste). Zapytać też czy wszystkie dane są kompletne i poprosić o sprawdzenie tego. W przypadku, gdy jakieś dane wykorzystywane przez system informatyczny do wyliczenia ceny danego ubezpieczenia nie są uzupełnione, automatycznie powoduje to, że stawka jest wyższa, a my możemy nie mieć tego świadomości.

Można też się pokusić (o ile czas na to pozwala) i wybrać się do lokalnej agencji ubezpieczeniowej lub jakiegoś brokera, który porównuje oferty wielu ubezpieczycieli, a nie tylko jednego jak to ma miejsce w przypadku indywidualnych agentów.  Agencje i brokerzy często mają dodatkowe zniżki, których nie dostaniemy jako klient indywidualny. Jednak niechętnie schodzą z cen ubezpieczenia, bo to często odbywa się kosztem ich prowizji. Źródło: TCU Ubezpieczenia Tarnowskie Góry. Z Ubezpieczeniami bywa tak jak z telefonami komórkowymi. Nowy klient jest traktowany lepiej niż ten z wieloletnim stażem w danej firmie. Taka już filozofia korporacyjna. Jednak jak się postraszy rezygnacją, to często można coś uzyskać.

Ubezpieczenia samochodowe OC / AC droższe z roku na rok komentarze opinie

  • gość 2018-02-18 18:47:38

    zeby ubezpieczac jakos rozsadnie to trzeba poswiecic na to sporo czasu i poszukac czegos co bedzie tansze. proponuje np to pay how yu drive, u mnie wyszlo o kilka stowek mniej niz normalnie

  • gość 2018-02-19 19:04:27

    powiem wam że szaaleją z tymi cenami oc, taniej jest poprosić tatę zeby wziął na siebie składki bo ma wyższy staż. Albo zajrzeć do Yanosika, podobno mozna ugrać kilka złotych

Dodajesz jako: Zaloguj się

JAK TEMU ZARADZIĆ, MIASTO PŁOCK - więcej informacji