3°C rozproszone chmury

Ulotna pamięć Dębów Pamięci

Przy Jagiellonce powstała Aleja Dębów Pamięci Jagiellończyków upamiętniająca 21 oficerów: wychowanków i absolwentów szkoły z lat 1912-30.  Organizatorem tej ogólnopolskiej akcji było m.in. Stowarzyszenie Parafiada. Każde drzewko to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Uroczystość posadzenia dębów przy gmachu liceum odbyła się pod koniec października 2010 roku. Wśród zamordowanych oficerów byli instruktorzy wojskowi, lekarze, inżynierowie, nauczyciele, prawnicy, a także właściciel ziemski i dziennikarz. 11 z nich zastrzelono w Katyniu, dziewięciu - w Charkowie, nazwisko jednego znalazło się na Ukraińskiej Liście Katyńskiej. Najstarszy z zabitych miał 46 lat, najmłodszy - 32. Przy każdym z dębów ustawiono tabliczkę z nazwiskiem poległego Jagiellończyka. 

W roku 2012 tabliczki z nazwiskami zniknęły - zdewastowali je wandale. Dzięki akcji płockich kibiców udało się odnowić tabliczki poświęcone pamięci Jagiellończyków zamordowanych w Katyniu i Charkowie. Przed Jagiellonką nie straszą już puste słupki.  Zrzutkę zorganizowało Stowarzyszenie Sympatyków Klubu Wisła Płock i cała potrzebna suma, czyli 810 zł, była zebrana. 

Mamy rok 2018 - obchodzimy setną rocznicę Niepodległości Polski. Warto spojrzeć jak wyglądaja Miejsca Pamięci Narodowej, a przede wszystkim Dęby Pamięci, które powstawały z inicjatywy stowarzyszenia Parafiada im. św. Jana Kalasancjusza „Katyń… ocalić od zapomnienia”.

Tabliczki są, a gdzie są Dęby Pamięci?

Część prawdopodobnie uschła, część nie przyjęła się, W Alei Dębów Pamięci Jagiellończyków jest tylko jeden Dąb Pamięci. Co stało się z innymi?

Kto przypomni pamięć Dębów Pamięci.?

 

WIADOMOŚCI, os.KOLEGIALNA - więcej informacji