2°C bezchmurnie

Wesele Wyspiańskiego ponownie odczytane

SPOŁECZNE, Wesele Wyspiańskiego ponownie odczytane - zdjęcie, fotografia

W kończącym się roku 2017 podczas Narodowego Czytania Polacy czytali "Wesele" Wyspiańskiego.  Klęski Polaków Wyspiański tłumaczy tym, iż są oni niegotowi do jakiegokolwiek czynu, zbyt wiele ich różni, a zbyt mało łączy.

Oglądając współczesne wydarzenia w Sejmie i w Polsce nic się nie zmianiło od czasów Wyspiańskiego

Polacy od zawsze wierzą w przepowiednie. Dawniej w wielu domach były oprócz książeczek do nabożeństwa książeczki z przepowiednią greckiej wieszczki - Sybilii. 

Taka jest przepowiednia Wernyhory ukraińskiego wieszcza dotycząca Polski

"Polacy teraz w swoich zamiarach upadną i Polska trzykroć będzie rozszarpana. Różni ludzie kusić się będą o jej odbudowanie, ale nadaremnie. Przyjdzie wielki mąż od zachodu: Polacy oddadzą się jemu na usługi; wiele im przyobieca, a mało uczyni: chociaż nazwą się znowu narodem, będą jęczeli pod jarzmem Niemców i Moskali. Potem zostanie ich królem człowiek zły i zacięty, który wiele krwi przeleje. Polacy powstaną przeciw niemu, i jeszcze upadną przez nieład i niezgodę. Długo niewola i ucisk rozciągną się nad nimi; aż na koniec zajaśnieją błogie czasy, kiedy naród bogaty sypnie pieniędzmi, Mahometanie w Horyniu napoją swoje konie, i Moskale dwa razy na głowę pobici zostaną: raz pod Batowem około Semi-mohił (siedmiu mogił), drugi raz pod Starym Konstantynowem w jarze Hanczarycha zwanym. Od tego czasu Polska zakwitnie od Czarnego do Białego morza i będzie trwała po wieki wieków".

Ostatne strofy przepowiedni z Tęgoborza z roku 1893 nieznanego autora są następujace: Powstanie Polska od morza do morza. Czekajcie na to pół wieku. Chronić nas będzie zawsze Łaska Boża, Więc cierp i módl się, człowieku.

Dramat "Wesele" Wyspiański napisał w roku 1901. Dziś ten utwór należy odczytywać na nowo. 

- Złoty róg to symbol walki, znak czynu, ma poderwać ospałe społeczeństwo. Do walki nie dochodzi, bo gospodarz oddał róg Jaśkowi, który go gubi. Symbolem złotego rogu z "Wesela" jest obecnie Konstytucja RP, której winien strzec Prezydent RP, ale się pogubił.

-Czapka z piór to symbol przywiązania do rzeczy błahych i materialnych. Obecnie mateializm może symbolizować nowa ordynacja wyborcza która moze być za chwilę przegłosowana.

-Goście weselni symbolizują naród, przekrój społeczeństwa. Na współczesnym "Weselu" naród symbolizują osoby protestujace przed sądami tworząc łańcuch światła.

Wesele Wyspiańskiego ponownie odczytane komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

SPOŁECZNE, MIASTO PŁOCK - więcej informacji