13°C lekkie zachmurzenie

Wyciek gazu na Jachowicza

Kiedy: 2018-06-19 , godzina: 06:00

Na ulicy Jachowicza w Płocku podczas budowy ścieżki rowerowej ok. godz. 8,35  doszło do wycieku gazu na wysokości sklepu MERKURY. Robotnicy uszkodzili rurę z gazem. Ulica jest zablokowana przez policję i straż miejską. Przez dłuższą chwilę ul. 11-go Listopada była zamknięta dla ruchu.  Robotnicy pracujący koparką uszkodzili rurę. Gaz zaczął się ulatniać. Na miejsce awarii skierowano siedem zastępów Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej..

Z powodu awarii został odcięty gaz do pobliskich mieszkań.

To nie gaz czujemy, kiedy się ulatnia. Gaz który dostarczany jest do mieszkań jest bezwony. W celu bezpieczeństwa dodawana jest substancja zapachowa o nazwię THT czyli Tetrahydrotiofen.

Tetrahydrotiofen w warunkach pokojowych jest gęstą i oleistą cieczą. Jest łatwopalna a jej opary tworzą z powietrzem mieszaninę wybuchową. Jej cechą jest właśnie bardzo silny intensywny zapach. Jest to również substancja szkodliwa dla zdrowia, która silnie wchłania się przez układ oddechowy jak i przez skórę. Jednak nigdy nie ma prawa mieć kontaktu z użytkownikami gazu ziemnego, bo spala się całkowicie w płomieniach palników. Jeśli natomiast ją wyczujemy to i tak nie jesteśmy zbytnio narażeni na jej szkodliwe oddziaływanie bo szybko powinniśmy uciekać z budynku i powiadomić pogotowie gazowe, bo grozi nam dużo większe niebezpieczeństwo niż jakieś tam zatrucie lub wchłonięcie przez skórę intensywnego, trudnego do usunięcia zapachu.

 

 

WIADOMOŚCI, os.KOCHANOWSKIEGO - więcej informacji