2°C słabe opady deszczu

XXIII Festiwal Muzyki Jednogłosowej

Kiedy: 2017-03-31 , godzina: 19:00 | Gdzie: Płock

KONCERTY, XXIII Festiwal Muzyki Jednogłosowej - zdjęcie, fotografia

W dniach 31 marca - 2 kwietnia w Bazylice Katedralnej po raz dwudziesty trzeci odbędzie się Festiwal Muzyki Jednogłosowej. W tym roku najstarsze zabytki chrześcijańskiej kultury muzycznej zaprezentują zespoły: Schola Gregoriańska, Schola Gregoriana Silesiensis oraz Pogranicze.

Pierwszy Festiwal Muzyki Jednogłosowej odbył się w Płocku w 1994 roku. Od tamtej pory płocczanie każdego roku mogą uczestniczyć w mistycznych koncertach, wysłuchując kompozycji sięgających często wczesnego średniowiecza. W ciągu ponad dwudziestu lat gościliśmy takie grupy jak Schola Antiqua z Hiszpanii, Trio Mediaeval, The Hilliard Ensemble z Wielkiej Brytanii, Schola Gregoriana Pragensis czy Tomasza Stańkę z zespołem Bornus Consort.

Przedstawiamy program pierwszego dnia Festiwalu.

31 marca godz. 19.00

Schola Gregoriańska Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej to żeńska część chóru gregoriańskiego tej uczelni. Chór stanowią uczestnicy Kursów Chorału Gregoriańskiego według metody Solesmes organizowanych w Łodzi od 2011 roku. Zespół powstał w 2013 roku celem przygotowywania gregoriańskiej oprawy muzycznej liturgii mszalnej wieńczącej każde, comiesięczne spotkanie kursowe. Z biegiem czasu Schola Gregoriańska uzyskiwała coraz to nowe zadania uświetniania liturgii biskupich i katedralnych. W kwietniu 2015, na zaproszenie Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Schola zaśpiewała podczas Kongresu Biskupów Europy, a w sierpniu zdobyła II miejsce w kategorii monodii w międzynarodowym Konkursie Muzyki Sakralnej w Chivasso we Włoszech. Chór śpiewał w Wilnie, Liege, Anwerpii i Poznaniu. Najważniejszym zadaniem zespołu jest regularna gregoriańska oprawa mszy świętych sprawowanych w łódzkiej archikatedrze. Zespołem kieruje Bogna Bohdanowicz.

Członkinie Scholi angażują się w śpiew gregoriański od 2011 roku we współpracy ze Szkołą św. Grzegorza z Le Mans i poznańską Szkołą św. Benedykta organizując letnie, ogólnopolskie warsztaty chorału gregoriańskiego według metody Solesmes. Przez cały ten czas niezmiennie szczególną rolę nauczycieli spełniają mnisi z Benedyktyńskiego Opactwa Notre-Dame z Triors we Francji na czele z ojcem Opatem Herve Courau OSB.

XXIII Festiwal Muzyki Jednogłosowej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się