12°C słabe opady deszczu

Zaczytana ławeczka Wadysława Broniewskiego

Władysław Broniewski w Płocku ma szczególne miejsce. Znajduje się tu jego dom i spizowy pomnik. Jest patronem jednej z ulic. Książnica Płocka także przyjeła imię piewcy Mazowsza. 

W Płocku jego imieniem nazwano dwie szkoły. Pierwszą z nich jest szkoła podstawowa z ponad stuletnią historią znajdująca się przy ulicy Korczaka w Borowiczkach otrzymała imię Władysława Broniewskiego rok po śmierci poety. To było doniosłe wydarzenie połączone z odsłonięciem tablicy pamiątkowej przeczytać mozna w historycznych dokumentach. Dzialo się to 3 czerwca 1963 roku. Władysław Broniewski został patronem Szkoły Podstawowej Nr 5 przy ulicy Cichej 17 lutego 1968 roku w piątą rocznicę śmierci.

Od dnia 26 czerwca 2017 roku autor słów "Piękne jesteś Mazowsze, skąd wziąłem skrzydła do lotu" ma w Płocku swoja ławeczkę. Zaczytana ławeczka Władysława Broniewskiego stanęła w ogródku za głównym budynkiem Książnicy Płockiej Projekt Zaczytana ławeczka to ogólnopolska akcja Fundacji Zaczytani polegającej na tworzeniu w polskich miastach szlaku zaczytanych ławeczek w formie otwartych książek.

Autorką projektu ławeczki jest Laura Wasilewska. Pierwszą osobą, która usiadła na zaczytanej ławeczce była córka Władyslawa Broniewskiego Maria Broniewska - Pijanowska. Oprawę muzyczną przygotowała SP nr 5.

Po oficjalnej uroczystości na zaczytanej ławeczce poeci płoccy recytowali wiersze inspirowane poezją Władyslawa Broniewskiego

Zaczytana ławeczka Wadysława Broniewskiego komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się