6°C lekkie zachmurzenie

Zadbajmy o Płockie Powązki

Cmentarz założony został w 1780 r. i ulokowano go wtedy poza granicami ówczesnego miasta. Jest więc on starszy od warszawskich Powązek. W 1790 prałat prepozyt kolegiaty Jan Antoni Zdzienicki wystawił na nim drewniany kościółek p.w. św. Katarzyny, który rozebrano w 20-leciu międzywojennym. W 1820 r. teren cmentarza otoczono murem.Stara płocka nekropolia zajmuje powierzchnię 2.3 ha między aleją Kobylińskiego, ul. Topolową, ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Łukasiewicza. W chwili obecnej zaniedbana, zdewastowana i wymagająca pilnego ratunku. Była używana przez ponad 150 lat do zakończenia II Wojny Światowej.

Taki opis zabytkowego cmentarza w Płocku znajduję się na internetowym portalu Polska niezwykła. Odwiedzałem w wielu miejscach cmentarze i na epitafiach nagrobnych można znaleźć informacje nie tylko o osobach które odeszły, ale także o historii lokalnej. Tak też jest w Płocku, ale zawsze był na nich porządek - a w Płocku? - przy głównych alejkach kontenery śmieciowe.

Co roku zbierane sa pieniądze podczas akcji Ratujmy Płockie Powązki - odnawiane są groby, ale nikt jeszcze nie znalazł recepty, jak i gdzie zagospodarować zużyte znicze i zwiętłe kwiaty, aby wszechobecny śmietnik nie był widoczny.

Kilka dni temu młodzież składała kwiaty przy mogile 13-tu powieszonych. Obok Miejsca Pamieci Narodowej ustawiono brzydki, nieestetyczny kontener śmieciowy.

Powinno stworzyć sie takie miejsce, w którym składanoby zuzyte znicze i zwiedłe kwiaty w taki sposób, aby nikt już ie pisał: Zabytkowy cmentarz w Płocku, starszy od warszawskich Powązek jest niezadbany.

Zadbajmy o Płockie Powązki !

Zadbajmy o Płockie Powązki komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

WIADOMOŚCI, MIASTO PŁOCK - więcej informacji